Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies och personuppgifter
Annons

Lyckat race i Vedbobacken

+
Läs senare

Totalt 106 åkare deltog i Audi Quattro race i Vedbobacken. Västerås slalomklubb stod för arrangemanget och är mycket nöjda efter en lyckad tävling.

- Backen presenterade ett toppenföre och efter 266 tävlingsåk så hade vi trots kyla, hård vind och snöfall en toppenprisutdelning på utsatt tid, Ulf Antman, VSLK.

Sex åkare från Västmanland, varav två från Västerås körde finalåken.

Bästa västeråsare blev Stina Antman med en femte plats och Edvin Öhman som slutade sjua.

D 12: 1) Julia Digerfors Sollentuna SLK 00:00:41.58, 2) Ebba Årsjö Norrköpings SK 00:00:42.64, 3) Tillie Peimer Arboga Alpina 00:00:42.65, 4) Lovisa Razpotnik Högby Alpina SLK 00:00:43.87, 5) Ofelia Wredmark IFK Lidingö Slalomklubb 00:00:44.31,

6) Moa Boström Müssener Uppsala SLK 00:00:45.18, 7) Sigrid Henrikson Mälaröarnas Alpina SK 00:00:45.32, 8) Hedda Martelleur Uppsala SLK 00:00:45.37, 9) Alice Dannewitz Uppsala SLK 00:00:45.42, 10) Stella Almstedt Saltsjöbadens SLK 00:00:45.49, 11 Alva Wallin Uppsala SLK 00:00:45.93, 12) Elsa Bäsén Uppsala SLK 00:00:46.99, 13) Johanna Östblom Mälaröarnas Alpina SK 00:00:47.11, 14) Maja Årsjö Norrköpings SK 00:00:47.23, 15) Fia Ulle Uppsala SLK 00:00:48.02, 16) Louise Bäckman Sollentuna SLK 00:00:48.43, 17) Kathrine Karlsson Arboga Alpina 00:00:48.87, 18) Emma Ljungqvist Mälaröarnas Alpina SK 00:00:49.78, 19) Ebba Wallin Mälaröarnas Alpina SK 00:00:49.79, 20) Ella Andersson Båsenberga SLK 00:00:49.82

21) Kajsa Löfgren Mälaröarnas Alpina SK 00:00:50.67, 22) Ida Odeheim Västerås Slalomklubb 00:00:52.80, 23) Elin Herrmann Mälaröarnas Alpina SK 00:00:53.38, 24) Tekla Hultén Djurgårdens IF AF 00:00:54.35, 25) Emma Sahlin Sollentuna SLK 00:00:57.83, 26) Hedvig Leijon Uppsala SLK DSQ.

H 12:  1) Erik Bjurwill Saltsjöbadens SLK 00:00:42.33, 

2) Pontus Malmberg Huddinge SK AF 00:00:42.48, 

3) Olle Hagblom Huddinge SK AF 00:00:42.60,  

4) Linus Berlin Båsenberga SLK 00:00:43.20

5) Jonathan Karlsson Båsenberga SLK 00:00:43.23

6) Andreas Ekstrand Huddinge SK AF 00:00:43.28

7) David Segelman Djurgårdens IF AF 00:00:43.52

8) Albin Ljudén Uppsala SLK 00:00:43.76

9) Linus Hultman Saltsjöbadens SLK 00:00:44.27

10) Johan Tollan Tunafors SK 00:00:44.30

11) Lucas Glaad Norrköpings SK 00:00:44.62

12) Hendrik Michelassi Uppsala SLK 00:00:44.73

13) Filip Åbrandt Huddinge SK AF 00:00:44.77

14) Isak Andersson Huddinge SK AF 00:00:45.02

15) Felix Antman Västerås Slalomklubb 00:00:45.04

16) Gustav Sjöqvist Saltsjöbadens SLK 00:00:45.84

17) Manne Kemhagen Norrköpings SK 00:00:46.18

18) Oliver Schefte Saltsjöbadens SLK 00:00:46.27

19) Anton Kvist Västerås Slalomklubb 00:00:47.28

20) Filip Johnsson Västerås Slalomklubb 00:00:49.61

21) Hampus Gyllenberg Huddinge SK AF 00:00:50.38

22) Tobias Franck Arboga Alpina 00:00:50.54

23) William Hansson Mälaröarnas Alpina SK 00:00:50.88

24) Alexander Baudin Huddinge SK AF 00:00:50.97

25) Lapo Michelassi Uppsala SLK 00:00:51.08

26) Henrik Swanberg Västerås Slalomklubb 00:00:51.25

27) Carl Söderlund Norrköpings SK 00:00:51.42

28) Timothy Eriksson-Elmroth Mälaröarnas Alpina SK 00:00:51.91

29) Samuel Persson Högby Alpina SLK 00:00:52.01

30) Juan Esbjörnsson Huddinge SK AF 00:00:52.94

31) Filip Kjellberg Saltsjöbadens SLK 00:00:54.04

32) Erik Bergendal Arboga Alpina 00:00:54.64

33) William Berg Nyköping-Oxelösund Alpina 00:01:00.55

34) Frode Nilsson Västerås Slalomklubb 00:01:04.82

D14:

1) Mikaela Ribrant Järfälla AK 00:00:39.74

2) Rebecka Fjellström Uppsala SLK 00:00:40.49

3) Moa Clementson Uppsala SLK 00:00:40.68

4) Clara Svahn Norrköpings SK 00:00:40.89

5) Stina Antman Västerås Slalomklubb 00:00:41.20

6) Emma Digerfors Sollentuna SLK 00:00:41.60

7) Alice Hast Sälens IF 00:00:41.67

8) Frida Hedblom Huddinge SK AF 00:00:41.95

9) Moa Lundén Sollentuna SLK 00:00:42.03

10) Madeleine Sund Båsenberga SLK 00:00:42.06

11) Maria Bengtsson Uppsala SLK 00:00:42.22

12) Alice Harting Sollentuna SLK 00:00:42.79

13) Karolina Sidebäck Huddinge SK AF 00:00:44.43

14) Amanda Persson Högby Alpina SLK 00:00:44.91

15) Erica Malmberg Huddinge SK AF 00:00:45.65

16) Sophie Björklund-Heljeved Roslagens AK 00:00:46.02

17) Anna Sars Västerås Slalomklubb 00:00:47.71

18) Wilma Ström Uppsala SLK 00:00:47.76

19) Linn Pettersson Roslagens AK 00:00:48.28

20) Maja Sandström Arboga Alpina 00:00:48.43

21) Cornelia Lillberg Huddinge SK AF 00:00:48.76

Ida Dannewitz Uppsala SLK DNF

H 14: 1) Melker Netinder Uppsala SLK 00:00:39.40

2) William Gustavson Uppsala SLK 00:00:39.61

3) Gabriel Jansson Uppsala SLK 00:00:39.88

4) Hugo Bäsén Uppsala SLK 00:00:40.55

5) Fredrik Nivre Uppsala SLK 00:00:40.89

6) David Grönholm Uppsala SLK 00:00:41.01

7) Edvin Öhman Västerås Slalomklubb 00:00:41.44

8) Ville Lindberg Arboga Alpina 00:00:43.14

9) Andreas Nordell Huddinge SK AF 00:00:43.29

10) Oliver Razpotnik Högby Alpina SLK 00:00:44.35

11) Daniel Ånöstam Uppsala SLK 00:00:45.12

12) Max Finn Arboga Alpina 00:00:45.16

13) Adam Karlsson Båsenberga SLK 00:00:45.82

14) Andreas Barth Huddinge SK AF 00:00:46.79

15) Linus Gyllenberg Huddinge SK AF 00:00:48.49

Annons
Annons
Annons