Annons

Annons

Annons

Centrum

Landskap och abstraktioner Kaz

Nu ställer Thomas Carlssons ut sina landskapsmålningar på Kaz Galleri.

På lördagen den 22 oktober är det vernissage för Thomas Carlssons utställning på Kaz Galleri i Västerås.

Bild: Thomas Carlsson

Thomas Carlsson kommer ursprungligen från Karlsby utanför Motala i Östergötland, men bor och verkar i Stockholm där han också är utbildad vid Konstfack.

Annons

Annons

Det centrala motivet i Thomas Carlssons konst har varit landskapet och det skildrar han i sina oljemålningar.


– Målningarna skildrar skärgårdslandskapet, det är öar och bergsknallar som sticker upp. De har varit en sorts naturupplevelser, men med tiden har de tagit en mer abstrakt och minimerad form, säger Thomas Carlsson.

Thomas Carlssons målning "Klorofyllpump".

Bild: Thomas Carlsson

Hans tuschteckningar saknar grundstruktur, de improviseras i stället fram på glatta material som kartong.

– Materialet gör att jag jobbar spontant och snabbt, vilket ger teckningarna ett visst uttryck.

Utställningen innehåller också kolteckningar med en geometrisk grundstruktur som är dold i dem.

Bild: Thomas Carlsson

Som konstnär är Thomas Carlsson också representerad i flera kommuner och landsting och har blivitinköpt av Statens Konstråd.

Under vernissagenintroducerar Thomas Carlsson utställningen.

Annons


Erik Jersenius

021-19 91 15
erik.jersenius@mittmedia.se

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan