Annons

Annons

Annons

Ishockey

Poängbäst i VIK Hockey – nu blir TAIF Frycklunds nya klubb: "Tacksam för att han valde oss"

Mikael Frycklund var het på marknaden efter att ha levererat trots VIK Hockeys tunga säsong.
Nu är han klar för Tingsryd.
– Jag vet att det var ett stort antal andra klubbar som var efter honom, så jag är tacksam för att han valde oss, säger tränaren Magnus Sundquist.

Mikael Frycklund är klar för Tingsryd.

Bild: Rikard Bäckman (Montage)

Mikael Frycklund gjorde 36 poäng (16+21) på 61 matcher i VIK Hockeys tröja den gångna säsongen. Med det var han delat poängbäst i laget.

Men allt slutade med att klubben degraderades.

Annons

Frycklund däremot stannar kvar i Hockeyallsvenskan. Han har skrivit på för ett år med Tingsryd.

Annons

– Det är en kille som kommer in med ytterligare tuffhet i laget efter starka säsonger i Asplöven och Västerås och jag tror att han kommer ta ytterligare ett steg hos oss i och med förtroendet han kommre få här, säger tränaren Magnus Sundquist till lagets hemsida.

– Det passar laget bra att få in ytterligare en stor spelare med ett bra skott då vi vill växa till oss som lag. Och efter att jag har pratat med honom har jag fått ett bra intryck. Jag vet att det var ett stort antal andra klubbar som var efter honom, så jag är tacksam för att han valde oss.


Lukas Sahlin

0611-55 48 43
lukas.sahlin@mittmedia.se

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan