TV: Se höjdpunkter från matchen i spelaren nedan!
Inbäddat innehåll
Efter en mållös förstaperiod ryckte Vegas Golden Knights ifrån till 2–0 med två mål på kort tid i slutet av den andra perioden.
Både Alex Tuch och Vadim Shipachyov gjorde sina första mål i deras respektive NHL-karriärer, och hemmalaget gick till pausvila i bekväm ledning.
► Läs också: Från Märsta till Las Vegas – hockeylivet har tagit William Karlsson till ökenstaden: "Får hålla sig i skinnet"
Annons
Annons
NHL-nykomlingen ångade på mot en seger, men då reducerade gästerna med en halvminut kvar av matchen. Det efter att David Pastrnak kastat en puck mot mål som styrdes via William Karlssons skridsko och in.
Bruins forcerade framåt för en kvittering, men dramatiken blev kortvarig efter att Vegas fastställt slutresultatet 3–1 bara 16 sekunder senare.
Karlsson revanscherade sig då genom att spela fram Oscar Lindberg som prickade den tomma kassen från egen zon.
► För Plus-kunder: Dokument Vegas: Så formas det nya NHL-laget – här är Västeråsarna som kan hamna där
– Skönt att vi kunde avgöra definitivt där och skönt att jag äntligen fick min första poäng, säger Karlsson till Sportbladet.
I Vegas-målet tog Malcolm Subban – lillebror till storstjärnan P.K. – sin första seger i NHL-karriären.
Här näst för de gyllene riddarna väntar Buffalo, som i natt tog säsongens första seger efter fem raka förluster.
Annons

William Karlsson, på knä, i en duell med Bostons David Krejci.
Bild: L.E. Baskow
Petter Öhrling
060-19 71 80
petter.ohrling@mittmedia.se