Annons

Annons

Annons

Ishockey

Så ska SHL bli bäst i Europa – vill ha stark andraliga: "Positivt även för SHL"

Förr ansågs elitserien vara världens näst bästa liga, efter NHL. Sedan dess har KHL utvecklats till en maktfaktor, och kanske ligger även den schweiziska ligan före i dag. Men det vill SHL ändra på nu – men inte på bekostnad av att klyftorna växer inom svensk hockey.
– Har man den positionen vi har så måste man också ta ett större ansvar för helheten och inte bara för sig själv, säger SHL:s ordförande Anders Källström till Hockeypuls.

Text

SHL-match mellan Moras Andrew Rowe och Luleås Daniel Sondell – övervakat av domaren Gustav Jonsson. Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Annons

SHL tänker återigen bli den bästa europeiska hockeyligan. Den visionen har nu ligaorganisationen gått ut tydligt med, och de 14 klubbarna har gemensamt kommit överens om ett antal punkter som ska förbättras och hur man ska komma dit – stärkta av det kraftigt förbättrade tv-avtalet som träder i kraft nästa säsong.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan