Annons

Annons

Annons

Jobbstressen och mammapressen knäckte Eva – nu gör hon succé med sin bok om utmattning

Det var när hon satte sig på toaletten och kissade utan att ta av sig byxorna, som hon förstod att något var fel.
Så här nästan fyra år senare har Eva Svärd skrivit boken ”Med mitt mod”, om resan från utmattningens avgrund till stressböckernas topplistor.
– Det handlar om att släppa skammen, säger hon.

Text

Efter flera års utmattning har Eva Svärd släppt både skammen och en bok. I "Med mitt mod" gör hon upp med sin historia som prestationsprinsessa.

Bild: Eva Ejdeholt

Annons

Men hennes historia börjar långt innan, och påminner om ett kapitel ur en prestationsprinsessas dagbok.
Hon är mamma till två barn, har krävande jobb med mycket resor och en man som reser ännu mer. Pluggar dessutom heltid, är ordförande i flera större föreningar och hinner starta och lägga ner ett företaget vid sidan av det dagliga jobbet.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan