Annons

Annons

Annons

Centrum

Orkestern rankad som den bästa i Israel – på vänskapsturné till Västerås: ”Förbindelserna är ju inte så jättebra”

Med turnén ”Bridges & friendship” tar dirigenten och trombonisten Christian Lindberg med sig sin israeliska orkester till Sverige.

– Det här är första gången på 32 år som en etablerad, professionell orkester från Israel gästar Sverige, säger den svenska chefsdirigenten.

Text

– Jag är stolt över att ta med mig den orkester som, vid sidan om Israel philharmonic orchestra, rankas som den bästa israeliska orkestern, säger dirigenten Christian Lindberg som är på skandinavisk turné med sin orkester Israel NK orchestra. Foto: Mats Bäcker

Annons

Israel NK Orchestra bildades inom kibbutzrörelsen för 50 år sedan. Den beskrivs som en unik israelisk orkester, rankad som nummer ett i landet.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan