Svar på inlägget "Böcker ger så mycket", VLT den 14 mars.
Ditt svar var en "high-light" för dagen. Och jag håller helt med dig om att böcker ger mycket.
Det är inte bara läsningen i sig, utan som du påpekar något mer än så.
Det bästa med läsning är när det man läst om kan leva upp och ut och vidare i ens vardag, såsom det gjorde när jag läste sagda "Stekta gröna tomater". Det har hållit mig uppe, det har gett mycket glädje i ett redan fint liv, men även hållit mig uppe i jobbiga perioder.
Annons
Annons
Jag tänkte samma när jag läste din insändare - här har jag en likasinnad! Någon som uppskattar en bra bok men också vad boken kan ge i övrigt.
Med detta sagt vill jag ge dig ett par tips till - kolla gärna upp författaren Fannie Flagg, en författare som jag nyligen upptäckt i samband med boken jag hittade. I synnerhet även böckerna "Välkommen till himlen" och "En liten röd fågel i juletid". Väldigt fina och trevliga böcker, smockfyllda med fina recept!
Tack för svaret