Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Bonuschans för VSK fotboll

VSK Fotboll fick nyligen 200 000 kronor i ungdomsbonus.
Nu kan klubben tilldelas ytterligare 100 000 kronor – i publikbonus.

– Jag hoppas på mycket publik så att vi även får den här bonusen, säger ordförande Peter Brandt inför söndagens match mot Brage.

VSK har så här långt ett publiksnitt på 2 084 personer i superettan. För att bli tilldelad publikbonus på 100 000 kronor måste snittet vara minst 1 900 åskådare.Grönvitt har två hemmamatcher kvar och en hyfsad chans att klara det.

På söndag väntar Brage hemma. Vinner VSK den matchen finns fortfarande chansen till att klara ett nytt kontrakt. Då skiljer bara tre poäng mellan lagen.

– Alla pengar är viktiga för klubbens fortsatta sportsliga satsning på representationslaget och fotbollsakademin. Mycket publik på Swedbank Park är givetvis en extra sporre för spelarna de här avslutande matcherna, säger Peter Brandt till klubbens hemsida.

VSK avslutar serien på hemmaplan 22 oktober mot Landskrona.