Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Vasti Ezelius: Börja själv nattvandra!

Annons

Visst är det ett helvete för den som blir beroende av alkohol och droger! Tyvärr är det så, att ungdomar gör som vuxna gör, inte som de säger. Och som alkoholen flödar från Tyskland, via bussar och bilar med släp, in i garage hos gemene man, så det är inte underligt att ungdomarna använder alkohol. De gör ju som vuxna gör! Och ansvaret för barn och ungdomar måste vila på föräldrarna till syvende och sist.

Ann-Kristin Ekman (m) skriver i sin debattartikel den 31 maj: "Några ungdomar har tur och får hjälp i ett tidigt skede. För dem, som inte får hjälp, blir drickandet ett rent helvete, både för den som dricker och för dennes närstående." Vilken hjälp får de?

Gör man rätt saker och saker rätt? Vart går pengarna i Individ- och familjenämndens budget? Satsar man på dessa ungdomar? Eller väntar man tills de är så beroende av

alkohol och droger att de mister sitt boende och blir hemlösa?

Det låter ju bra att "alla måste gemensamt ta ett ansvar för våra ungdomar och deras framtid." Det är lätt att skriva, men väldigt svårt att leva upp till. Som vanligt när det gäller politiker, prata och skriva går ju, men att själv börja och nattvandra och bry sig utanför konferensrummet är

mycket svårare.

Det bästa är att börja med sig själv, och gå ut och vistas i miljöer där våra ungdomar finns, även som politiker! Var fanns du Ann-Kristin när jag nattvandrade med Rodrigo Romo, Mona-Britt Källbäck, båda moderater, samt Roger Haddad (fp) och

Elisabet Fridén (kd)?

Alltså nattvandrar vi nu närmast till skolavslutningen, för att fortsätta till midsommar och sedan till hösten. Jag förutsätter att du, Ann-Kristin, som en engagerad politiker startar och deltar i nattvandringar framöver. Jag ser fram emot nattvandringar med dig!

Vasti Ezelius

Har du något att säga?

Skriv en debattartikel.

Skriv debattartikel

Har du något att säga?

Skriv en debattartikel.

Skriv debattartikel

Mer läsning

Annons