Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Häll om bussdramat: ”Väldigt obehagligt”

Efter busskräcken i Sundsvall. Nu talar VSK Fotboll- talangen Jonathan Häll ut om dramat.
– När de tre männen såg att en av våra spelarna hade invandrarbakgrund tog de sig in i bussen, säger han.

Annons

VLT möter 18-åringen i föräldrahemmet i Västerås.

Drygt ett dygn – och många tankar – har passerat sedan bussattacken som VSK Fotbolls akademitrupp utsattes för under söndagen.

– Det var väldigt obehagligt, säger Jonathan Häll som har gjort två inhopp för VSK i division 1 norra den här säsongen.

Han tillhör A-laget, men matchar oftast med klubbens U19-lag.

Så även i helgen – men den här gången svärtades uppladdningen av en attack laget sent kommer glömma.

Häll bevittnade hela dramat från bussfönstret.

– Flera spelare hade gått in i affären för att köpa mat, men jag satt i mitten av bussen. Och det var just där de här tre männen tog sig in. De stod bara någon meter i från mig, säger han och fortsätter:

– Tydligen hade de männen betett sig illa redan inne i affären och det verkade som att de var påverkade av någonting.

Vad såg du?

– De bestämde sig för att försöka sparka sönder en busskur och då ställde sig några av våra spelare en bit bort och tittade på dem. Ingen VSK-are sa någonting, men de tittade på vad de egentligen höll på med.

– När de sedan fick syn på en spelare som hade invandrarbakgrund bestämde de sig för att följa efter och ta sig in i vår buss. Spelaren gick bara rakt över parkeringen. Han hade inte gjort dem någonting. Ändå följde de efter honom in i bussen. Det var läskigt.

Så de tog sig in i bussen på grund av att de såg att han hade invandrarbakgrund?

– Ja, det var så jag uppfattade det i alla fall. Sedan skrek de en massa om mörkhyade. De skulle ha tag på någon av våra spelare.

– Men det slutade med att vår tränare, ”Taggen” (Andreas Tagesson) lugnade ner dem. Då kastade två av dem en var sin stor sten rätt genom två fönsterrutor innan de försvann. De hade också sparkat på ett handtag i bussen.

Spelaren som var nära att träffas av stenen började blöda av glassplittret.

– Den var väl ungefär lika stor som två knytnävar, ungefär. Hade den träffat spelaren hade det kunnat gå illa. Han fick lite glas på sig och började blöda lite grann, men det kunde de ta hand om när vi kom fram till omklädningsrummet.

Det var där och då – i tryggt förvar – som spelarna kunde koppla av och fundera över vad de hade blivit utsatta för.

– Så var det i alla fall för mig. Då kom det lite pirr i magen. Att det här faktiskt hade kunnat gått illa.

Kommer du tänka på det här nästa gång ni åker på bortamatch?

– Nej, förhoppningsvis slipper man vara med om något sådant här igen.