Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Han blir ny tränare för Syrianska

Syrianska IF har gjort klart med sin nya tränare.

Peter Lenell har presenterats.

– Det känns som om vi har hittat rätt. Peter är ett väletablerat namn och passar väldigt bra in i vår klubbs kravbild på hur en huvudtränare ska vara, säger

Syrianskas ordförande

Tomas Akkurt till klubbens hemsida.

Lenell har tidigare tränat Enköping, Vasalund, Assyriska och Ängelholm.

Nu har han signerat ett tvåårskontrakt med

Syrianska IF.

– Jag tror Syrianska har något bra på gång och man har etablerat sig väl på den här nivån nu. Det är inte rimligt att sätta någon målsättning för den här säsongen innan vi vet hur spelartruppen kommer se ut men till premiären borta mot Enköping så ska vi se till att vara väl förberedda.

– Syrianska har en trogen publik och med deras hjälp under säsongen så ska vi se till att göra bra ifrån oss,

säger Lenell.