Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lämnade Arboga under säsongen – nu klar för AIK

Henrik Marklund lämnade Arboga under vintern för spel i Asplöven.
Nu är forwarden klar för AIK.
– Det är en spelskicklig kille med ett bra spelsinne och en bra teknik, säger sportchefen Anders Gozzi till klubbens hemsida.

Annons

Henrik Marklund ansluter till AIK.

Den 22-årige forwarden Henrik Marklund har fått sin fostran i Skellefteå AIK och noterades där för åtta matcher i SHL under säsongen 2013-14 innan han säsong efter flyttade till Mörrum för spel i division 1.

Förra säsongen inledde Marklund i Arboga där det på 22 matcher blev 30 poäng fördelat på elva mål och 19 assist innan flyttlasset gick norrut till Haparanda där han avslutade säsongen med spel i Asplöven.

På 18 grundseriematcher och fem kvalmatcher blev det totalt fem mål och lika många assist för Marklund.

Nu står det klart att 22-åringen skrivit på ett kontrakt med AIK som sträcker sig över den kommande säsongen.

– Det är en spelskicklig kille med ett bra spelsinne och en bra teknik. Han har spelat ett par år i division 1 och vi tror att han, som sagt, kan utvecklas ytterligare i en allsvensk miljö, säger Anders Gozzi till klubbens hemsida.

I slutet av förra veckan fortsätte samtidigt Arbogas lagbygge inför den kommande säsongen då centern Oliver Nordmark förlängde sitt kontrakt med klubben.

Mer läsning

Annons