VIK fick en drömstart mot Gamla Upsala. Redan i den 8:e minuten satte mittfältaren Dennis Olsson 1–0 efter fint förarbete av Patrik Dandanell och Johan Törnblom.
– Ett riktigt snyggt mål. Extra kul med tanke på att det var Olssons första fullträff i VIK-tröjan, säger Martin Gustavsson.
VIK höll sin ledning ända tills det var nio minuter kvar – då kvitterade hemmalagets Markus Kvarneå.
– Det kom ett inspel från kanten, bollen touchades sedan vidare och gick in i mål lågt. Det är ju väldigt många såna situationer under en match och det är svårt att försvara sig emot. Det där målet är inte så mycket att säga något om.
Gustavsson berättar att VIK-laget hade två vassa chanser under den andra halvleken och i den 85:e minuten gjorde Johan Törnblom 2–1 till Gulsvart – trodde alla.
– Domaren dömde tyvärr bort det för offside. Jag kan inte avgöra om det var rätt men Törnblom sa att det han var onside. Det var tungt men jag är nöjd med att vi får en poäng borta mot Gamla Upsala – som är ett av seriens bästa lag spelmässigt, säger Gustavsson.