Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

LISTA: Här är alla lokala fotbollsmatcher som sänds på VLT – så ser du dem

VLT sänder hela 25 lokala fotbollsmatcher denna säsong.
Här här hela listan på matcherna du kan se som pluskund.

Bonnier News, där VLT ingår, har tillsammans med flera andra mediekoncerner förvärvat rättigheten för division 1 dam och division 2–3 herr för tre år framåt (2020–2022).

Totalt sänder VLT hela 25 lokala matcher från de tre olika serierna från den 14 juni–18 oktober.

Bland annat åtta matcher med Skiljebo SK, tio matcher från division 1 norra Svealand med Västerås BK30 och IFK Västerås, samt tre Västeråsderbyn i division 3 norra Svealand.

För att kunna se matcherna behöver man antingen vara prenumerant av VLT eller pluskund på vlt.se.

Mer information om hur du blir kund hittar du här.

Alla sändningar kommer att läggas upp under fliken vlt.se/livesport matchdagen 08.00.

LISTA: Alla matcher VLT sänder under säsongen

REPRIS: Skiljebo–Stocksund, division 2 herr

23 juni 19.00: Sala–Franke, division 3 herr - Derby!

1 augusti 14.00: Västerås BK30–Valbo, division 1 dam

10 augusti 20.00: Kungsängen–Skiljebo, division 2 herr

15 augusti 15.00: Västerås BK30–IFK Västerås, division 1 dam - Derby!

15 augusti 15.00: Sala–Gideonsberg, division 3 herr - Derby!

22 augusti 15.00: IFK Västerås–Rimbo, division 1 dam

29 augusti 15.00: Skiljebo–Enköping, division 2 herr

29 augusti 15.00: Ljusdal–IFK Västerås, division 1 dam

30 augusti 14.00: Syrianska–Franke, division 3 herr - Derby!

5 september 15.00: Kvarnsveden–Skiljebo, division 2 herr

5 september 15.00: Västerås BK30–Sollentuna, division 1 dam

6 september 14.00: IFK Västerås–Sundsvall, division 1 dam

12 september 15.00: Skiljebo–Fagersta, division 2 herr - Derby!

13 september 14.00: Syrianska–Gideonsberg, division 3 herr - Derby!

19 september 15.00: Gideonsberg–Franke, division 3 herr - Derby!

19 september 15.00: Västerås BK30–Gefle, division 1 dam

20 september 15.00: IFK Västerås–Täby, division 1 dam

26 september 15.00: Skiljebo–Hudiksvall, division 2 herr

27 september 13.00: Rimbo–Västerås BK30, division 1 dam

27 september 14.00: Syrianska–Norrtälje, division 3 herr

3 oktober 14.00: Västerås BK30–Sundsvall, division 1 dam

4 oktober 14.00: Norrtälje–Franke, division 3 herr

10 oktober 14.00: Stockholm Internazionale–Skiljebo, division 2 herr

18 oktober 14.00: Skiljebo–Österåker, division 2 herr

*Med reservation för ändringar eller oförutsägbara händelser