Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Många kör för fort i Västerås

Många bilister i Västerås kör så pass fort att de skulle fått böter om polisen gjort en hastighetsmätning. Det märktes när Västerås Trafiksäkerhetsförening mätte hastigheten på bland annat E 18 i söndags.

Annons

- Jag är inte förvånad, det är såhär det ser ut, säger föreningens ordförande Sven-Gunnar Wallin.

Sven-Gunnar Wallin har tidigare arbetat som trafikpolis och har dessutom med sina 15 år i föreningen lång erfarenhet av hastigheterna på vägarna. Att det går fort är ingen överraskning för honom.

- Min erfarenhet är att det går ganska fort på vissa håll och nu fick man det bekräftat, säger han.

Mätningen var en del av en kurs som hölls för föreningens medlemmar och tanken är att medlemmarna sedan ska kunna hjälpa bland annat kommunen med att mäta hastigheten.