Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Pengaregn över duktiga elever – här är årets stipendiater

Stora framsteg i studierna och förtjänstfullt gymnasiearbete. Här är årets stipendiater i Västerås.

Rudbeckianska gymnasiet

Stiftelsen Gymnasieskolans donationsfond

► Ahmad Irma NA14A

► Anayati Shataw NA14E

► Andersson Hanna NA14D

► Andersson Moa NA14B

► Andersson Lina NA14C

► Appelbom Jimenez Iris SA14D

► Arantes de Souza Onsten Gab NA14E

► Berggren Lina NA14E

► Bergman Malin SA14D

► Björkman Hanna SA14C

► Boytchev Christian NA14A

► Bratterud Lundberg Elias NA14A

Stiftelsen Carlsbrödraförbundets stipendiefond

► Chwojnicki Adam SA14C

Stiftelsen Märta och August Wetterlings stipendiefond

► Dahlén Moa SA14C

► Danielsson Emil NA14B

► Edqvist Daniel WEGAS-D

► Eklund Evelina NA14A

► Ekström Sofia HU14

► Fojt Marta NA14E

► Frösslund Alina SA14C

► Förnegård Jens SA14B

► Grip Lisa SA14A

► Guilliams Jenny BF14

► Gunnarsrud Michaela BF14

► Gunnarsson Jenny SA14D

► Harman Johanna SA14A

► Hedlund Ewelina NA14E

► Hedlund Alexander NA14D

► Hellström Lovisa SA14D

► Holmkvist Agnes BF14

► Holmkvist Fanny NA14E

► Honkala Nelly SA14D

► Härdevik Neja HU14

► Isaac Philip NA14B

► Johansson Berrios Andromeda SA14F

► Karimi Arina SA14F

► Kastrati Shqipe NA14E

► Klanger Cecilia NA14E

► Kristensson Desirée NA14D

► Kröger Elias SA14C

► Landström Adina NA14B

► Larsson Estelle SA14B

► Larsson Alexander SA14C

► Larsson Madeleine BF14

► Limbäck Ida SA14D

► Lindahl Filip SA14C

► Liu Elin Yang NA14E

► Magnusson Malin NA14E

Stiftelsen Olof Stenströms premiefond

► Mala Said Leylan SA14B

Stiftelsen Margareta och Roland Larssons donationsfond

► Malmborg Hanna SA14A

Stiftelsen Anna och Yngve Swensons stipediefond

► Manngård Carl NA14E

Stiftelsen Ruby och Charles Gewertz stipendiefond för Rudbeckianska skolan

► Markros Suzanne NA14D

► Melzi Greta SA14A

Stiftelsen Ingvar Bermings Rudbeckianska stipendiefond

► Moradi Jasmin SA14A

► Nawaz Sara NA14A

► Nkuna Louise BF14

► Nordin Nikita NA14A

► Nordmark Linnéa NA14E

► Nygård Rebecca NA14C

► Ohlson Max NA14D

► Olsson Alexander NA14D

► Paulus Johanna SA14C

► Pavlenco Nichita SA14C

► Persson Wilma SA14A

► Persson Nääf Mathilda BF14

► Qvist Johanna NA14E

► Rasmussen Rebecka SA14B

► Reyes Araujo Eloise SA14D

► Roaks Diana NA14C

► Rognlien Saari Victoria SA14D

► Roper Berglund Jennifer SA14E

► Rosenqvist Greta NA14E

► Saliba Scarlette SA14F

► Sievert Sofie NA14E

► Sivèn Julia SA14D

► Sjödén Alice SA14D

► Solly Erika SA14C

► Stolpe Filippa NA14C

► Stål Isabella SA14F

► Sundt Viktor NA14E

► Tenselius Claudia SA14E

► Toll Moa NA14E

► Tran Lisa NA14B

► Tran Hanna NA14C

► Valtersson Adrienne SA14C

► Vellner Josefine HU14

► Vikman Linn SA14F

► Wässman Oscar SA14A

► Åling Elin BF14

► Ali Habiba Abdiqadir SPR16

► Noor Mohammad Samir SPR16

► Singkhibut Natthakan SPR16

► Kazemi Mustafa SPR16

► Othman Ameen Waleed SPR16

► Rezai Abbas SPR16

► Andersson Gustav HV13

► Abass Abdihakim HV13

Stiftelsen Till minne av teknologen Leif Anders Bergqvist

► Holmberg Nicklas NA14C

► Sjödin Filip NA14A

► Forsberg Ludwig NA14D

► Astorga Castillo Dante NA14B

► Lidman Viktor NA14A

Ivar Wallensteens stipendium i samhällsvetenskap och för mänskliga rättigheter

► Sundt Viktor NA14e

Carlforsska gymnasiet

C o JY Swensons stipendiefond

► Sofie Andersson, EK14a

Carlsbrödraförbundets stipendiefond

► Nellie Dicksson, EK14a

► Emma Gustavsson, EK14a

Gymnasieskolans donationsfond 1

► Sofie Andersson, EK14a

► Emma Gustavsson, EK14a

► Julia Ström, ES14b

► Felicia Skarfors, ES14b

► Rebecca Sundström, ES14b

► Linda Fredriksson, ES14b

► Malin Persson, ES14c

► Ina Berglund, ES14c

► Rebecca Steen, ES14c

► Emma Österberg HA14

► Wilma Hammarström HA14

► Hampus Söderhjelm HA14

► Emma Andersson, HV14

► Ye Ha Kim, IB14

► Ida Kangas, SA14a

► Ramin Azimi, SA14b

► Markus Melkersson, SA14b

► Wilma Pettersson, SA14b

► Roza Irmak, SA14b

► Nineve Shlemoon, VO14

Bohmanska testamentsfonden

► Arvid Morsing, EK14a

► Mathias Ellefors, EK14a

► Zahra Hait Warsamen, EK14b

► Moa Rydert, EK14b

► Linnea Hamrin, EK14b

► Caroline Hedqvist, ES14a

► Loella GrahnEmma Lindblad, ES14b

► Ellen Iwarsson, ES14b

► Rebecca Steen, ES14c

Frisörmästare Harry Österbergs minnesfond

► Emma Andersson, HV14

► Julia Hammarbäck, HV14

► Cajsa Lundin, HV14

► Johanna Wernryd, HV14

► Ebba Strömberg, HV14

► Michelle Skibola, HV14

Övriga stipendier

Carlforsskas Ekonomi- och handelsskola

Årets CEH-ambassadör

Emma Ramström, HA14

Årets juridikstudent

Moa Rydert, EK14B

Mälardalens Högskolas stipendium till årets ekonomistudent

Zahra Wait Warsame, EK14B

Erikslunds shoppingscenters stipendium till årets AHV-student 2017

Linnea Marchente Törnqvist, AHV13

Erikslunds shoppingscenters stipendium till årets handelselev 2017

Johanna Andersson, HA14

Estetiska programmets programstipendier

Bildstipendiet

Ellen Iwarsson

► Emma Lindblad

► Ida Rönnberg

Dansstipendiet

Maria Elmerfeldt

► Julia Ström

Mediastipendiet

Ebba Granholm

► Beatrice Leemhuis

► Linnea Johnsson

Musikstipendiet

Loella Grahn

► Robert Nilsson

► Ida Röjerås

Teaterstipendiet

Ina Berglund

► Sara Eriksson Dahllöf

► Rebecca Steen

Hantverksprogrammet

Loréalstipendiet till elev på frisörinriktningen

► Emma Andersson

Programstipendium för stylister

Emmy Eriksson

Introduktionsprogrammets programstipendier

Ida Axelsson

► Shokria Shokira

► Brian Lindahl

Omvårdnadsprogrammets programstipendier

Anton Landgren

► Cornelia Norin Smrecki

► Johannes Palm

► Tha Taw Eh

► Ebrahim Wahlström

Programmet för estetiska verksamheter

Barin Bali

► Michelle Fridh

► Linda Norberg

Samhällsprogrammets programstipendier

Ramin Azimi

► Bahar Dogan

► Ida Kangas

► Thea Lövstrand

► Markus Melkersson

Thoren Business School

Ur stiftelsen Gymnasieskolans donationsfond och Stiftelsen Catharina och Jan-Yngve Swensons stipendiefond:

► Leonthin Strömberg, Ekonomiprogrammet år 2

► Emilia Ericsson, Ekonomiprogrammet år 3

Ur stiftelsen Gymnasieskolans donationsfond och Stiftelsen Bohmanska testamentsfonden:

► Alicia Ekholm, Naturvetenskapligaprogrammet år 3

► Hanna Gillber, Samhällsvetenskapligaprogrammet år 3

Hahrska gymnasiet

Bygmastipendiater

► Johannes Karlberg

► Nicolas Järvinen

Västerås citygymnasium

► Elin Skogman, HT14, Stora framsteg i studierna

► Muhammad Arsal Akram, NA14, Stora framsteg i studierna

► Alexandra Hyytiäinen, VO14, Stora framsteg i studierna

► Saynab Abdulahi Abdi, SA14, Stora framsteg i studierna

► Jonathan Ludwig, BF14, Stora framsteg i studierna

► Fatima Alkfagy, SPR A1, Stora framsteg i studierna

► Ali Hamie, SPR A2, Stora framsteg i studierna

► Hakim Momand, SPR B2, Stora framsteg i studierna

► Abdihakim Raage, SPR B1:1, Stora framsteg i studierna

► Amanollah Azimi, SPR B1:2, Stora framsteg i studierna

► Carolina Dias Lopez, SPR C, Stora framsteg i studierna

► Alexandra Hyytiäinen, VO14, Förtjänstfullt gymnasiearbete

► Mamado Osman Maiga, VO15, VCG:s honnörspremium för humanism och människovärde

► Sayed Jafar Hosseini, SPR B1:2, VCG:s honnörspremium för humanism och människovärde

ABB Industrigymnasium

Svanholmstipendiet

► Lovisa Byman

Årets Entreprenörskapsstipendiater

► Västerås. Lina Norling (teknikprogrammet)

► Västerås: Zainulabdeen Al-Zubaidi (språkintroduktionsprogrammet).

Wijkmanska gymnasiet

Ruby och Charles Gewertz stipendiefond ► Nils Trubkin, TE14B

► Kalle Söderlund, TE14A

► KalleSöderlund, TE14A

► Emanuel Bjurhager, TE14A

Bohmanska testamentsfonden

► Hizar Mustafa, TE14B

► Robin Metto, TE14A

Gymnasieskolans donationsfond1

► Antonio Cortez Beltran, TE14B

► Andreas Mäkilä, TE14B

► Emanuel Bjurhager, TE1

► Albin Lindström, TE14A, Gymnasieskolans donationsfond1

Elprogrammets stipendium

► Alva Gedin, EE14A

Hans och Augusta Larssons stipendiefond

Emil Bergström, IN16

► Carl-Elliot Kolehmainen, TXTAG14

► Gustav Peschau, EE14B

► Emil Bergström, IN16

► Gustav Peschau, EE14B

Företagsstipendiater

► Robert Malmborg,IN14, Årets energiknippe Westinghouse

► Felix Malm Holmgren, IN14, Årets Järnkoll IF Metall

► Zacharias Johansson, IN15, Ellagro

Edströmska gymnasiet

► Bondsäter Albert

► Eklund Eva

► Ekman Caroline

► Engström Carlsson Amanda

► Eriksson Philip

► Erlandsson Jonas

► Granberg Philip

► Holmstedt Daniel

► Hällstrand Hampus

► Isaksson Rasmus

► Karlsson Jesper

► Kropp Niklas

► Larsson Oscar

► Lindgren Andreas

► Möller Rasmus

► Nordqvist Johan

► Nyvertz Ebba

► Onkamo Anders

► Persson Joel

► Peschau William

► Rosborg Jonathan

► Said Hassan

► Tilda Söderström

► Winterström Charlie

Grillska gymnasiet

Gymnasieskolans donationsfond

► Maja Nyberg

► Anton Elofsson

► Lina Bohlström

► Lovisa Ternander

► Oscar Bragazzi Eriksson

► Fadi Bano

Bohmanska testamentsfonden

► Maja Westin

► Filip Lärk

► Ida Jernberg

► Carlsbrödra

► Oskar Larsson

► Catarina och Jan-Yngve

► Julia Lans

► Hans och Augusta

► Jesper Seiler

► Johannes Harvisalo

Bohmanska testamentsfonden

Isabell Botold HT14A

Gymnasieskolans donationsfond

Matilda Tilling Magnusson HT14A

Alexandra Wallmark HT14A

Tranellska

Stiftelsen Västerås praktiska hushållskola

► Sandra Pettersson HR13

► Maja Bäckman RL14A

► Linus Ågren RL14A

► Lara Katchinskaia RL14A

► Emma Huldt Löfgren RL14A

► Robin Käller RL14A

► Linnéa Lundgren RL14A

► Felicia Kjellberg RL14B

► Gabriella Laurin RL14B

► Elise Öst RL14B

Lidmanska gymnasiet

Gymnasieskolans stipendiefond och Bohmanska testaments fonden:

Antonio Kela

► Filip Adolfsson

► Josefine Lindkvist

► Linus Bodin

► Jonathan Edfors

VLT har sökt skolor som inte har redovisat sina stipendiater utan framgång. Kompletterande listor skickas till [email protected]