Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Resultat - så här har det gått för de yngre idrottarna

Ungsport 22/2

Ungdom division 2

BANDYBollnäs–VSK 4–6

Mål, VSK: Martin Flodström 3, Pontus Forsell, Johan Olson, Måns Thörn.

Tillberga–Edsbyn 2–8

Mål, TB: Anton Nyström, Marcus Slättenhäll.

Flickor 1996

BASKETV-ås Basket–Södertälje 56–54

Poäng VB: Sofia Hägg 17, Natalie Lindgren 13, Ida Olofsson 9, Fanny Svensson 7, Amanda Koskelainen 6, Lina Nilsson 2, Mimmi Sandell 2.

Pojkar 1996/97

HandbollHK Eskil -97–Irsta HF -97  25–29

Mål, Irsta: Oscar Harlestedt–Gustafsson 7, Martin Käll 6, Linus Eriksson 6, Douglas Karlberg 4, Sebastian Koba 2, Victor Dankic 2, Anton Johansson, Adam Guedra.

Pojkar 1997/98 Irsta HF 2–IVH Västerås 28–11

Mål, Irsta: David Axelsson 6, Melker Norrman 5, Adam Guedra 4, Linus Ågren 4, Alexander Karlsson 3, Emil Hammarlund 3, Emil Larsson 3.

Irsta HF 2–Kohlswa1 25–19

Mål, Irsta: Adam Guedra 10, David Axelsson 7, Alexander Karlsson 3, Emil Larsson 3, Melker Norrman, Jesper Hemingsson.

Lindesberg -98–Irsta -97  9–39

Mål, Irsta: Martin Käll 9, Kevin Suchomel 9, Douglas Karlberg 7, Oscar Harlestedt-Gustafsson 7, Sebastian Koba 5, Marcus Thörn 2.

Pojkar 1998/99

IVH–GUIF  22–10

Mål, IVH: Isak Forsell 5, Theodor Wallgren 5, Elias Lövstedt 4, Felix Larsson 3, Jonathan Skottheim 2, Simon Jensen 2, Johan Lindholm

Matchens IVH-spelare: Jonathan Karlberg.

Flickor 1994/95Irsta HF -95–RP -95 25–41

Mål, Irsta HF: Ida Lindblom 4, Julia Lundin 4, Isabelle Svärd 3, Matilda Rahkolin 3, Towe Carlbom 2, Pernilla Hall 2, Zara Klemmensen 2, Olivia Sigra 2, Hanna Lie, Tove Janson.

Ungsport 24/2

Winterdance i Sundsvall

DANSDisco Singel Brons B1: 1) Olivia Kartal WAD/VDC, 7/8) Emmy Florinus do, 9/14) Elin Johansson do.

Disco Singel Brons B2: 6) Ebba Winberg WAD/VDC, 10/14) Felicia Johansson do, 21/31) Sofie Lindell do, 32/46) Elin Bergström do, 32/46) Linnea Andersson do,

32/46) Tilda Brodin do.

Disco Singel Brons J1: 5) Sara Björklund WAD/VDC, 6/11) Maja Lundström DTLH, 13/19) Madeleine Hedman WAD/VDC, 23/33) Ellen Skog DTLH, 34/53) Anna Bergström WAD/VDC, 34/53) Rebecka Rasmussen do.

Disco Singel Brons J2: 6/9) Rebecka Hallén DTLH, 21/29) Hanna Andersson WAD/VDC.

Disco Singel Brons U: 6/11) Josefine Nittler DTLH.

Disco Singel Brons V: 8/13) Madeleine Norström WAD/VDC.

Disco Singel Silver B2: 1) Linn Skoglund WAD/VDC, 2) Linn Andersson do, 5) Tilda Andersson do, 11/12) Stefani Lindqvist do.

Disco Singel Silver J1: 11/14) Emilia Ericsson DTLH.

Disco Singel Silver J2: 4) Nathalie Ericsson Borg DTLH, 6/10) Lisa Rooth WAD/VDC, 6/10) Linnea Aldenhed do, 11/15) Vanja Antilla-Åhman do, 11/15) Tove Malmgren do.

Disco Singel Silver U: 4) Rebecca Khan WAD/VDC, 9) Thea Nygren-Selldén do.

Disco Singel Guld B2: 1) Ellen Anvemyr WAD/VDC, 2) Lovisa Persson DTLH, 3) Sara Johansson do, 4) Elvira Aas WAD/VDC.

Disco Singel Guld J1: 1) Olivia Kungsman DTLH, 6) Felizia Stefansson WAD/VDC, 11/14) Kajsa Vallin DTLH, 11/14) Nora Ahlqvist WAD/VDC, 11/14 Linnea Johansson do.

Disco Singel Guld J2: 2) Anna Sundqvist WAD/VDC, 6) Sara Thelin do, 12) Lovisa Eriksson do, 13/16) Alva Jansson DTLH, 17/20) Nicolina Lööf WAD/VDC.

Disco Singel Guld U: 5) Emelie Lundmark WAD/VDC, 6) Elin Brännström do.

Disco Par Brons B2: 10/12) Olivia Kartal–Ebba Winberg WAD/VDC, 15/22) Felicia Johansson–Elin Johansson do.

Disco Par Brons J1: 12/18) Rebecka Rasmussen–Anna Bergström WAD/VDC, 19/24) Vilma Olsson–Ellen Skog DTLH, 19/24) Mathilda Neidenmark–Maja Lundström do.

Disco Par Brons J2: 1) Anna Sundqvist–Nicolina Lööf WAD/VDC, 5) Vanja Antilla-Åhman–Tove Malmgren do, 6) Nathalie Ericsson Borg–Emilia Ericsson DTLH.

Disco Par Silver B2: 1) Ellen Anvemyr–Linn Skoglund WAD/VDC, 2) Tilda Berger–Lovisa Persson DTLH.

Disco Par Silver J1: 1) Sara Johansson–Olivia Kungsman DTLH, 2) Emma Berg–Clara Leornadsson do.

Disco Par Silver J2: 5) Maria Elmerfeldt–Alva Jansson DTLH

Disco Par Silver U: -> 3/4) Emelie Lundmark–Rebecca Khan WAD/VDC.

Disco Par Guld J1+J2: -> 2/3) Linnea Johansson–Sara Thelin WAD/VDC.

Disco Par Guld U: 7) Lovisa Eriksson–Elin Brännström WAD/VDC.

Disco grupp 12–15 år: 5) Chiquitas DTLH.

Disco grupp 16 år+: 1) Speechless WAD/VDC.

Street Singel Brons -11 år: 3) Stefani Lindqvist WAD/VDC, -> 4/5) Linn Andersson do, 20/35) Elin Bergström do, 36/49) Felicia Johansson do, 36/49) Linnea Andersson do, 36/49) Emmy Florinus do.

Street Singel Brons 12–15 år: 3) Felizia Stefansson WAD/VDC, 13/18) Ludwig Forsberg DTLH, 25/39) Sara Björklund WAD/VDC.

Street Singel Silver -11 år: 2) Elvira Aas WAD/VDC, 13/15) Ellen Anvemyr do.

Street Singel Silver 12–15 år: 9) Tove Malmgren WAD/VDC, 10/12) Lisa Rooth do, 26/32) Linnea Johansson.

Street Singel Silver 16 år+: 4) Nicole Westling DTLH, 11) Jonas Blom WAD/VDC, 13/19) Mattias Blom do, 20/26) Malin Gustafsson DTLH.

Street Singel Guld -11 år: 1) Axel Carlsson DTLH.

Street Singel Guld 12–15 år: 14/16) Nora Ahlqvist WAD/VDC.

Street Singel Guld 16 år+: 6/10) Lina Klemets WAD/VDC.

Street Par Brons 12–15 år: 1) Kajsa Vallin–Claudia Tenselius DTLH, 9/12) Felizia Stefansson–Stefani Lindqvist WAD/VDC, 9/12) Nora Ahlqvist–Elvira Aas do, 24/29) Ludwig Forsberg–Axel Carlsson DTLH.

Street Par Brons 16år+: 1) Fanny Pettersson–Jenny Granholm DTLH, 7) Nicole Westling–Malin Gustafsson do.

Street Par Silver 12–15 år: 6/10) Tove Malmgren–Lisa Rooth WAD/VDC, 11/14) Linnea Johansson–Sara Thelin do.

Street Par Silver 16 år+: 5) Jonas Blom–Mattias Blom WAD/VDC.

Street Par Guld 12–15 år: 1) Emma Berg–Clara Leornadsson DTLH.

Street par Guld 16 år+: 3) Josefin Östevik–Moira From WAD/VDC.

Längdskidor

HSK Pokaljakten del 4

F 15–16: 1) Emilia Danielsson.

P 13–14: 1) Rasmus Pettersson.

F 13–14: 1) Lovisa Jonsson.

P 11–12: 1) Håkan Ramberg, 2) Samuel Jonsson, 3) Filip Lindberg.

F 11–12: 1) Elvira Danielsson.

P 9–10: 1) Gustav Jonsson, 2) Gabriel Bergström.

F 9–10: 1) Emilia Kauppinen, 2) Frida Höjer, 3) Carina Hegbom.

P 7–8: 1) Linus Bergström, 2) John Helgesson, 3) Filip Brickman Nevala, 4) Lucas Wretling, 5) Emil Kumpula.

F 7–8: 1) Vendela Pekkanen, 2) Annika Pedersen, 3) Wilma Söderholm.

P 0–6: 1) Alexander Brickman Nevala, 2) Dennis Bjurstedt.

Ungsport 1/3

BASKETFlickor U12

Ullvi–VB 98/99   28–51

Poäng VB: Corinne Leidström 17, Thea Södervall 12, Alicia Schumacher 12, Linda Mohammed 4, Wilma Krappling 2, Amiro Mohidiin Lamar 2, Ninorta Yohanna 2.

Skogsängen–VB98/99 12–50

Poäng VB: Corinne Leidström 12, Thea Södervall 12, Alicia Schumacher 6, Linda Mohammed 6, Wilma Krappling 4, Amiro Mohidiin Lamar 4, Ninorta Yohanna 4, Carina Jemt 2.

Pojkar 1996/97

HandbollIrsta HF–Norbergs HF  35–7

Mål, Irsta: Eric Grönqvist 6, Anton Grönqvist 6, Martin Käll 6, Douglas Karlsberg 4, Sebastian Koba 4, Adam Guedra 3, Linus Eriksson 3, Marcus Thörn, Oscar Harlestedt-Gustafsson, David Axelsson.

Pojkar 1997/98Irsta HF–Sala HF  42–8

Mål, Irsta: Douglas Karlberg 13, Martin Käll 8, Marcus Thörn 6, Oscar Harlestedt- Gustafsson 5, Adam Guedra 3, Sebastian Koba 3, Linus Eriksson 3, David Axelsson.

Flickor 1994/95Irsta HF 95–HK GP 95 15–21

Mål, Irsta HF: Ida Lindblom 4, Hanna Lie 3, Emelie Eeli 2, Alida Ljunggren 2, Pernilla Hall, Hedvig Morén, Zara Klemmensen, Olivia Sigra.

Flickor 1997/98

Irsta HF–IFK Arboga 28–9

Mål, Irsta: Cassandra Korhonen 12, Cornelia Alenbring 4, Linn Källmén 3, Alicia Ekholm 3, Elin Johansson 2, Ebba Lundström, Johanna Wernryd, Lisa Grip, Emilia Moberg.

Flickor 2000Irsta HF–IVH 5–3

Mål, Irsta HF: Linnea Hellblom Björn, Isa Ehrengren, My Lindell, Julia Wilhelmzon, Ebba Malmqvist.

IVH: Moa Nilsson 2, Beritan Inci.

Irsta HF–Eskilstuna GUIF 6–12

Mål, Irsta HF: Sanna Fredberg 4, Caroline Jansson Kynell, Ebba Malmqvist. Eskilstuna GUIF: Jennie Svärd 5, Josefin Hedin 4, Linn Karlsson 2, Antonia Eriksson.

Irsta HF 2–IFK Strängnäs 7–7

Mål, Irsta HF 2: Miranda Hallström 2, My Lindell 2, Alva Nyström, Claudia Sellberg, Vilma Holmström, IFK Strängnäs: Erika Blomberg 5, Hanna Ed Söderström, Laura Konrad.

Irsta HF–Tillberga IK 17–1

Mål, Irsta HF: Sanna Fredberg 9, Caroline Jansson Kynell 3, Sara Fyhr Andersson 2, Ebba Malmqvist 2, Isa Ehrengren. Tillberga IK: Cornelia Hallin

IFK Strängnäs–Irsta HF 11–9

Mål, IFK Strängnäs: Elin Öhrn 5, Sara Nyrén 4, Erika Blomberg 2. Irsta HF: Sanna Fredberg 3, Alva Berglund, Sara Fyhr Andersson, Caroline Jansson Kynell, Ebba Malmqvist, My Lindell, Isa Ehrengren,

IVH–Irsta HF 2  5–6

Mål, IVH: Beritan Inci 4, Mathea Öjesund. Irsta HF 2: Sanna Fredberg 4, Miranda Hallström, Caroline Jansson Kynell.

Ungsport 3/3

Ungdoms div 2 norra

BandyKalix–Tillberga 4–7

Mål, TB: Marcus Hammarqvist 2, Marcus Slättenhäll 2, Robin Nywertz 2, Simon Berglund.

Edsbyns IF–VSK  8–9

Mål, VSK: Robin Larsson-Ström 2, Martin Flodström 2, Max Nyström 2, Måns Thörn, Johan Olson, Daniel Bärneskär.

Pojkar 1999/2000

HandbollHK Eskil 2–IVH UK 2  14–7

Mål, IVH: Kalle Noren 2, William Merborn, Oliver Reuterhäll, Filip Zeijlon, Oliver Dunne, Elias Ståhl.

IVH Västerås 2–HK Eskil 1   7–12

Mål, IVH: Filip Zeijlon 2, Carl Åsberg 2, Elias Ståhl 2, Marius Brudvik Norell.

IVH Västerås 2–Guif 00   9–15

Mål, IVH: Oscar Östlund 3, Oliver Dunne 2, Erik Zackariasson 2, Oliver Reuterhäll 2.

Flickor 1997Guif 98–IVH  16–18

Mål, IVH: Alva Smolander 5, Jessica Larsson 3, Julia Broden 2, Frida Nilsson 2, Ebba Möller 2, Sofia Björklind 2, Jenny Wijk, Lidija Katanic.

Flickor 2000/01Gökstens BK–Irsta HF  7–15

Mål, Irsta: Sanna Fredberg 8, Ebba Malmqvist 2, Vilma Holmström 2, Caroline Kynell Jansson, Sara Fyhr-Andersson, Linnea Hellbom Björn.

Tillberga IK–Irsta HF 2 6–8

Mål, Tillberga: Cornelia Haglund 3, Alva Gustavsson 2, Emilia Johansson. Irsta: Isa Ehrehgren 2, Caroline Kynell Jansson 2, Ebba Malmqvist 2, Vilma Holmström, Miranda Hallström.

Disco Plus Grand Prix

DansHelsingborg Disco Singel Silver Barn 1+2: 5) Linn Skoglund WAD/VDC, 6/12) Stefani Lindqvist do, 14/16) Mimmi Kedjeås do.

Disco Singel Silver Junior 2: 2) Josefin Nilsson DTLH, 14/18) Vanja Antilla Åhman WAD/VDC, 19/25) Tove Malmgren do.

Disco Singel Silver Ungdom: 7/10) Oliva Iresäter DTLH, 11/13) Josefine Nittler do.

Disco Singel Guld Barn 2: 7/9) Tilde Wrigsell WAD/VDC.

Disco Singel Guld Junior 1: 5) Felicia Stefansson WAD/VDC, 15/20) Linnea Johansson do, 21/26) Nora Ahlqvist do, 21/26) Kajsa Vallin DTLH.

Disco Singel Guld Junior 2: 1) Anna Sundqvist WAD/VDC, 3) Sanna Krouthén DTLH, 7/10) Nicolina Lööf WAD/VDC, 11/12) Sara Thelin do, 13/19) Alva Jansson DTLH, 13/19) Lovisa Eriksson WAD/VDC.

Disco Singel Guld Ungdom: 11/13) Elin Brännström WAD/VDC, 14/16) Matilda Odén DTLH.

Disco Singel Star Barn 2: 3) Ellen Anvemyr WAD/VDC.

Disco Singel Star Junior 1: 1) Emma Berg DTLH, 3) Celine Östevik WAD/VDC, 6/10) Clara Leornadsson DTLH, 6/10) Lovisa Odén do, 20/23) Maria Elmerfeldt do.

Disco Singel Star Junior 2: 15/20) Kajsa Nordén WAD/VDC, 15/20) Mathilda Eriksson do, 24/39) Elin Mazouch DTLH, 24/39) Viktoria Karlsson WAD/VDC.

Disco Singel Star Ungdom: 1) Emma Ryttersson WAD/VDC, 8/10) Moira From do, 21/24) Josefine Ågren DTLH, 25/39) Chanel Majed WAD/VDC, 25/39) Maja Nilsson do, 25/39) Emma Mazouch DTLH, 40/46) Joanna Grimberg do, 40/46) Simon Hallgren WAD/VDC

Disco Singel Star Vuxna: 14/18) Lovisa Andersson DTLH

Superstar Fl -15 år: 1) Cassandra Arnmark WAD/VDC, 7) Claudia Tenselius DTLH, 8/9) Rebecka Adler WAD/VDC, 10/11) Alexandra Braun DTLH.

Superstar Fl 16 år+: 3) Emelie Ericsson DTLH, 6/10) Madelen Thors do. 11/12) Felicia Isaksson WAD/VDC, 18/22) Felicia Laakso Lindgren do, 23/27) Sofia Nilsson do, 23/27 Linn Englund Holm do.

Champion Fl 16 år+: 2) Carolina Janevald WAD/VDC, 3) Daniella Olsson DTLH, 5 Desiré Haettman do.

Silver Disco Par Junior 1: 1) Emma Berg–Clara Leornadsson DTLH.

Silver Disco Par Junior 2: 2) Anna Sundqvist–Niccolina Lööf WAD/VDC, 3) Maria Elmerfeldt–Alva Jansson DTLH.

Guld Disco Par Barn 2: 2) Ellen Anvemyr–Linn Skoglund WAD/VDC.

Guld Disco Par Junior 1: 1) Tilde Wrigsell–Nora Ahlqvist WAD/VDC.

Guld Disco Par Junior 2: 6/9) Linnea Johansson–Sara Thelin WAD/VDC, 10/13) Josefin Nilsson–Sanna Krouthén DTLH.

Guld Disco Par Ungdom: 6/10) Matilda Odén–Josefine Ågren DTLH, 11/14) Elin Brännström–Lovisa Eriksson WAD/VDC.

Guld Disco Par Vuxna: 2) Ida Zackrisson–Ida Håkansson DTLH.

Star Disco Par Junior 1+2: 6) Kajsa Nordén–Viktoria Karlsson WAD/VDC.

Star Disco Par Ungdom+Vuxna: 16/18) Emma Mazouch–Joanna Grimberg DTLH.

Superstar Disco Par -15år: 1) Rebecka Adler–Cassandra Arnmark WAD/VDC.

Superstar Disco Par 16år+: 3) Isabella Adler–Felicia Isaksson WAD/VDC, 4) Madelen Thors–Desire Haettman DTLH, 6/9) Linn Englund Holm–Emma Ryttersson WAD/VDC, 10/11) Felicia Laakso Lindgren–My Johansson WAD/VDC.

Gruppdisco A-klass 16 år+: 1) POISON (7) WAD/VDC.

Ung sport 8/3

Hallsbergsstjärnan

KonståkningMinior C1: 1) Nina Stenbrink Eskilstuna IK, 3) Agnes Elliott IFK Västerås KK, 4) Josefin Moberg do, 7) Alva Storås do.

Minior C2: 1) Lovisa Carlqvist Linköping KF, 6) Izabelle Lundberg IFK Västerås KK.

Minior C3: 1) Johanna E.Lindqvist Säffle KK, 5) Ella Väkiparta IFK Västerås KK.

Minior C4: 1) Olivia Lundbergh KK Lutz, 4) Lovisa Dymle IFK Västerås KK, 6) Kajsa Östman IFK Västerås KK, 6) Linnea Ispalm IFK Västerås KK.

Minior C5: 1) Saga Holmberg Mariestads KK, 6) Alma Björk IFK Västerås KK.

Minior B: 1) Lisa Holm Mariestad KK, 2) Josefine Hedman IFK Västerås, 5) Andreas Karlsson IFK Västerås.

Ungdom C1: 1) Amie Ahlm SK Tranan, 3) Malin Nilsson IFK Västerås, 5) Vendela Svensson do, 9) Mariela Badani Zuleta do.

Ungdom C3: 1) Maja Wintzell Hammarö KK, 5) Emma Björklund IFK Västerås.

Ungdom B13: 1) Julia Thorslund Uppsala AKK, 2) Madeleine Hedman IFK Västerås, 5) Stina Antman IFK Västerås.

Ungdom B15: 1) Karin Lindberg IFK Västerås, 2) Maria Sandberg do.

Ungsport 10/3

Pojkar 1995/96

HandbollSala HF–HSK 17–24

Mål, HSK: Oscar Isaksson 11, Emil Färnqvist 5, Victor Sjöberg 3, Elias Carvajal 2, Dalibor Colic, Henrik Eriksson, Mattias Larsson.

Pojkar 1997/98

Sala–Irsta HF 2 18–27

Mål, Irsta: Adam Guedra 11, David Axelsson 6, Linus Ågren 4, Alexander Karlsson 3, Melker Norrman, Henrik Westberg, Simon Nordmark, Jesper Hemingsson.

IVH Västerås–Irsta HF 1 27–40

Mål, IVH Västerås: Lucas Mandel 8, Johan Olofsson 7, Gustav Westerlund 5, Ludvig Ahlqvist 3, Robin Honkonen 2, Alex Beutler, Hannes Elfving. Irsta HF 1: Douglas Karlberg 13, Oscar H Gustafsson 8, Adam Guerda 5, Linus Eriksson 5, Sebastian Koba 2, Marcus Thörn 2, Milad Nikkaha 2, David Axelsson 2, Martin Käll.

Matchens IVH-lirare: Lucas Mandel.

Flickor 1998/99Irsta HF 99–Irsta HF 98  3–22

Mål, Irsta HF 99: Matilda Jonasson, Hanna Roman Rung, Kim Niclasson. Irsta HF 98: Alicia Ekholm 5, Cornelia Alenbring 5, Moa Björs 4, Kajsa Göthlin 3, Lisa Grip 2, Elin Johansson 2, Ebba Lundström.