Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Amie överst på pallen

Annons
Amie Vestholm

Västeråsdansarna fick med sig hela 26 medaljer hem från Skövde efter att ha deltagit i Tidaholmstrofén Rikstävling i disco.

I starklassen för barn vann Amie Vestholm. Gruppen Victory vann silver i gruppdisco för juniorer och i flickornas högsta klass blev det dubbel till Västerås genom Cassandra Arnmark och Celine Östvik som också vann flickornas högstaklass i par.

Samuel Leijon, Julia Wikgren och Emma Forsström-Salminen, samtliga13 år, tog en trippel till Västerås i Singel Star J1.

Disco Freestyle B‐klass J Fl:

Västeråsarnas resultat: 1 Ellen Anvemyr WAD/VDC, 5 Mimmi Kedjeås WAD/VDC.

Disco Par Guld B1/B2: 3 Nora Andersson-Sissel Engdahl WAD/VDC, 4 Alice Sjöström-Eleonora Robson WAD/VDC, 5 Alva Knudsen-Ebba Norström WAD/VDC.

Disco Par Guld J1: 1 Emmy Florinus-Julia Wikgren WAD/VDC

2 Emma Forsström Salminen-Erika Eklund DTLH/DV, 4 Elin Bergström-Stefani Lindqvist WAD/VDC.

Disco Par Guld U: 2 Sofia Gunnarsson -Vilma Olsson DTLH/DV.

Disco Par Star U: 2 Emelie Farkhooi-Lovisa Odén WAD/VDC.

Disco Par Star V: 2 Johanna Schiller- Madeleine Walther WAD/VDC

5 Josefin Nilsson-Nicolina Lööf WAD/VDC.

Disco Par SuperStar J: 1 Ellen Anvemyr-Linn Skoglund WAD/VDC

Disco Par Champion V Fl‐Fl: 1 Cassandra Arnmark-Celine Östevik WAD/VDC.

Disco Grupp A‐klass B: 1 SUPERKiDZ WAD/VDC.

Disco Grupp A‐klass J: 2 ViCTORY WAD/VDC.

Disco Singel Guld B1: 1 Eleonora Robson WAD/VDC, 2 Amanda Jarl WAD/VDC, 3 Emmi Lo Klemets WAD/VDC, 4 Tuva Johansson WAD/VDC.

Disco Singel Guld B2: 4 Jennifer Sundin WAD/VDC.

Disco Singel Guld J1: 1 Alida Nore DTLH/DV, 4 Elma Nyström WAD/VDC.

Disco Singel Guld J2: 7 Ida Telldén WAD/VDC.

Disco Singel Guld U: 1 Sofia Gunnarsson DTLH/DV.

Disco Singel Star J1: 1 Samuel Lejon WAD/VDC, 2 Julia Wikgren WAD/VDC, 3 Emma Forsström Salminen DTLH/DV, 6 Emmy Florinus WAD/VDC.

Disco Singel Star V: 4 Felicia Lejdin DTLH/DV, 5 Nicolina Lööf WAD/VDC.

Disco Singel Star B1 / B2: 1 Amie Vestholm WAD/VDC.

Disco Singel SuperStar B/J Fl: 1 Tilda Andersson WAD/VDC, 2 Olivia Kartal WAD/VDC.

Disco Singel SuperStar V Fl: 3 Lovisa Odén WAD/VDC, 5 Victoria Karlsson WAD/VDC.

Disco Singel Champion J Fl: 3 Linn Skoglund WAD/VDC, 5 Ellen Anvemyr WAD/VDC.

Disco Singel Champion V Fl: 1 Cassandra Arnmark WAD/VDC, 2 Celine Östevik WAD/VDC.

Mer läsning

Annons