
Det var bra väder för både hästar och publik då Västerås Ryttarsällskap arrangerade hopptävlingar i söndags. Tävlingen som har arrangerats i 42 år hade ovanligt få deltagare med bara 129 starter.
– Det är mycket färre starter i år än tidigare eftersom det har krockat med andra saker. Både den här helgen och nästa är det tävlingar på flera andra ställen i närheten, säger Roland Nilsson, tävlingsledare och banbyggare, från Västerås Ryttarsällskap.
Vinnarna får en rosett och pengarna tillbaka för anmälningsavgiften. Därtill får vissa hederspriser som sponsorer skänkt.
– Vem som helst får delta som är ungdom, ponnyerna ingår i kategorierna A, B, C eller D, säger Nilsson.
Elsa Johansson, 10 år, har ridit sedan hon var ett år gammal och tävlat i över fyra år. Hon hoppade för andra gången tillsammans med hästen Frisky som hon har ägt i sex veckor.
– Det viktigt att tänka på att ha kul och att vara fokuserad, säger hon.
I de fyra tävlingsklasserna består var och en av tre höjder. Elsa Johansson kom på sjätte plats i klass 2c. Vann gjorde Elina Magnusson från arrangörsklubben Västerås RS med hästen Super Mario och Strömsholmsryttaren Nelly Engdahl, 12 år, kom på bronsplats med hästen Broängens Russibus.
– Jag har ridit sedan jag var fyra år och tävlat i två år, säger Nelly.
12-åringen tycker att det svåraste på banan var svängarna och det roligaste var omhoppningen.
– Då får man rida så fort man kan.
Målet i framtiden?
– Då vill jag tävla internationellt, säger Nelly Engdahl.