Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det i Vasaloppet

Så gick det för länets alla löpare i årets upplaga av Vasaloppet.

Annons

52) Anders Palmér, Karlslunds IF, 3.51.32, 162) Stefan Ekman, Strömsbergs IF, 4.07.44, 220) Simon Palmblad, Hallstahammar SK, 4.13.20, 432) Johan Furunäs, IFK Mariefred, 4.27.31, 522) David Engström, Orsa SK, 4.31.52, 629) Per-Olov Andersson, IFK Västerås Skidklubb, 4.36.28, 666) Pär Ingelström, IFK Västerås Skidklubb, 4.37.31, 744) Cicchetti Antonio, IFK Västerås Skidklubb, 4.40.04, 947) Daniel Ehn, Surahammars SOK, 4.47.20, 1126) Henrik Baltzari, IFK Tärendö, 4.52.45, 1210) Stefan Johansson, IFK Sala, 4.55.00, 1215) Anders Bromander, IFK Västerås Skidklubb, 4.55.14, 1236) Tony Sundén, Fagersta Södra IK, 4.55.46, 1425) Terho Uksila, Hägersta GF, 5.00.34, 1537) Andreas Karlsson, Mariestads FK, 5.03.29, 1816) Anders Smevold, Skultuna IS, 5.10.39, 1830) Mats Pettersson, Heby AIF, 5.11.05, 1882) Johan Lagerberg, Arboga SK, 5.12.20, 2001) Johan Eriksson, Surahammars SOK, 5.15.22, 2125) Ragnar Johansson, IFK Västerås Skidklubb, 5.18.03, 2166) Stafffan Ericsson, Granbergsdals IF, 5.19.11, 2200) Andreas Wannberg, Sätra IF, 5.19.53, 2266) Kenneth Pettersson, IFK Sala, 5.21.22, 2270) Johan Källman, Norbergs OK, 5.21.27, 2334) Thomas Johansson, ABB IF Västerås, 5.22.50.

2339) Peter Fange, IFK Sala, 5.23.02, 2356) Jesper Bergsjö, AXA Sports Club, 5.23.20, 2391) Jan Granlund, IFK Västerås Skidklubb, 5.24.06, 2421) Emil Arnlund, AXA Sports Club, 5.25.00, 2430) Erik Sundin, Högbo GIF, 5.25.07, 2452) Leif Åhman, Hägersta GF, 5.25.39, 2480) Marcus Granlund, Skellefteå SK, 5.26.18, 2486) Andreas Kjellman, Lucksta IF, 5.26.26, 2638) Mauri Liikamaa, Fagersta Backhopparklubb, 5.30.05, 2677) Krister Nyrén, Heds IF, 5.30.53, 2796) Andreas Danielsson, IFK Västerås Skidklubb, 5.33.49, 2842) Andreas Eriksson, Hallstahammar SK, 5.34.54, 2981) Pekka Heino, IBM-Klubben, 5.38.26, 3067) Per Hård Af Segerstad, ABB IF Västerås, 5.40.26, 3109) Mats Jansson, Arboga SK, 5.41.22, 3153) Fredrik Linder, IFK Västerås Skidklubb, 5.42.29, 3160) Daniel Näsvall, IFK Västerås Skidklubb, 5.42.36, 3173) Magnus Reuterwall, IFK Sala, 5.42.55, 3195) David Ranner, ABB IF Västerås, 5.43.27, 3251) Carl Heyman, ABB IF Västerås, 5.44.32, 3352) Mårten Källström, IFK Sala, 5.46.50, 3417) Thomas Svensson, IFK Västerås Skidklubb, 5.48.36, 3421) Torgny Nordin, IFK Sala, 5.48.41, 3424) Håkan Eriksson, ABB IF Västerås, 5.48.47, 3438) Anders Edberg, Uppsala Vasaloppsklubb, 5.49.05.

3453) Tommy Tuike, SK Trim/Virsbo, 5.49.37, 3592) David Samuelsson, Västerås Kommunala IF, 5.52.42, 3601) Petter Sundin, ABB IF Västerås, 5.52.55, 3667) Bo Andersson, Heby AIF, 5.54.18, 3687) Leif Larsson, Team Esplanad, 5.54.56, 3794) Anton Johansson, Fagersta Södra IK, 5.57.21, 3823) Erik Bruhn, Lingheds IF, 5.58.00, 4053) Per Vikner, Västerås Kommunala IF, 6.03.42, 4076) Gunnar Munktelius, Surahammars SOK, 6.04.07, 4097) Mårten Berglind, IFK Västerås Skidklubb, 6.04.32, 4140) Tomas Hidman, IFK Västerås Skidklubb, 6.05.28, 4146) Mikael Sakar, IFK Västerås Skidklubb, 6.05.36, 4233) Henrik Alsbäck, IFK Västerås Skidklubb, 6.07.51, 4381) Jonas Larsson, ABB IF Västerås, 6.11.04, 4516) Peter Balonius, Rembo IK, 6.13.51, 4528) Per Lagerström, IFK Västerås Skidklubb, 6.14.11, 4559) Per Carlsson, IFK Västerås Skidklubb, 6.15.07, 4634) Bernt Åström, IFK Västerås Skidklubb, 6.16.40, 4699) Anders Glämsta, IFK Västerås Skidklubb, 6.18.08, 4797) Åke Bromö, ABB IF Västerås, 6.20.14, 4832) Bo Kolström, Storviks IF, 6.21.01, 4900) Thomas Andersson, Näs IF, 6.22.46, 4972) Dag Jönsson, IFK Västerås Skidklubb, 6.24.41, 5146) Tomas Pettersson, Sätra IF, 6.28.12, 5158) Göran Kihlström, IFK Sala, 6.28.23.

5169) Göte Alfredsson, Heds IF, 6.28.34, 5210) Jan Hernelind, IFK Västerås Skidklubb, 6.29.24, 5231) Anders Pettersson, IK Westmannia Fri-SK, 6.29.52, 5309) Peter Knauer, ABB IF Västerås, 6.31.50, 5329) Anders Åberg, IFK Västerås Skidklubb, 6.32.09, 5388) Niklas Rådberg, IF Spirit IF, 6.33.31, 5416) Göran Palmgren, Sätra IF, 6.34.21, 5447) Per Seltborg, AXA Sports Club, 6.35.03, 5589) Jörgen Rosengren, IFK Västerås Skidklubb, 6.37.59, 5679) Sören Karlsson, IFK Sala, 6.40.18, 5725) Patrik Johansson, Västerfärnebo AIK, 6.41.14, 5748) Reine Eklund, IFK Västerås Skidklubb, 6.41.41, 5875) Patrik Andersson, IFK Västerås Skidklubb, 6.44.28, 5911) Pauli Lunderius, SK Trim/Virsbo, 6.45.17, 5926) Anders Karlén, BonBiz SK, 6.45.31, 5943) Andreas Sjöstrand, IFK Västerås Skidklubb, 6.45.53, 6001) Alexander Olausson, IK Trasten, 6.46.59, 6006) Anders Engstrand, IFK Västerås Skidklubb, 6.47.11, 6139) David Liderfelt, IFK Västerås Skidklubb, 6.50.14, 6237) Hans Hansson, Torshälla-Nyby IS, 6.53.02, 6309) Micael Westerlund, IFK Västerås Skidklubb, 6.54.35, 6329) Jonas Frisinger, IK Westmannia Fri-SK, 6.54.54, 6345) Håkon Kronander, ABB IF Västerås, 6.55.07, 6387) Robin Erneby, Surahammars SOK, 6.56.07, 6407) Jukka Suomela, Arboga SK, 6.56.34.

6414) Gustav Skogfors Ljunggren, IF Spirit IF, 6.56.46, 6492) Ronny Sandell, Heby AIF, 6.58.54, 6520) Fredrik Modin, IFK Sala, 6.59.17, 6733) Anders Jansson, IFK Sala, 7.05.26, 6742) Peter Jerregård, XA Sports Club, 7.05.44, 6753) Johan Lagerkvist, Högbo GIF, 7.06.10, 6845) Eric Söderberg, IF Spirit IF, 7.08.38, 6882) Mikael Helgesson, IFK Västerås Skidklubb, 7.09.31, 6962) Rickard Jansson, Fagersta Södra IK, 7.11.58, 6973) Richard Norström, IFK Västerås Skidklubb, 7.12.08, 7060) Daniel Axfeldt, Norbergs Cykelklubb, 7.14.26, 7145) Thomas Eriksson, Västerås Kommunala IF, 7.16.49, 7154) Bernt Holgersson, Himmeta IF, 7.17.13, 7188) Jan Sjöstedt, IFK Västerås Skidklubb, 7.17.54, 7191) Tomas Nilsson, IFK Västerås Skidklubb, 7.17.55, 7204) Hans Hedin, Karlsbyhedens IK, 7.18.08, 7229) Mats Thulin, Västerås SOK, 7.18.41, 7278) Daniel Ekström, Heds IF, 7.19.53, 7335) Tom Dyrberg, PEAB IF, 7.21.25, 7353) Lars Hinders, AXA Sports Club, 7.22.00, 7370) Joakim Johansson, IFK Västerås Skidklubb, 7.22.39, 7373) Daniel Rosendahl, AXA Sports Club, 7.22.50, 7418) Tobias Barkskog, IFK Västerås Skidklubb, 7.23.57, 7429) Erland Wallinder, IFK Västerås Skidklubb, 7.24.07, 7494) Johan Jonsson, Sidensjö IK, 7.25.52.

7512) Jörgen Olmats, IFK Västerås Skidklubb, 7.26.27, 7534) Niclas Öström, ABB IF Västerås, 7.27.03, 7557) Stefan Östlund, Fagersta Södra IK, 7.27.38, 7568) Andreas Wistrand, Strömsbergs IF, 7.27.53, 7584) Anders Söderberg, IF Spirit IF, 7.28.25, 7632) Kurt Andersson, Sätra IF, 7.29.20, 7640) Mats Andersson, SK Skinnsberg, 7.29.34, 7761) Mattias Södereng, IFK Sala, 7.32.42, 7848) Marcus Lindblom, IFK Västerås Skidklubb, 7.34.46, 7871) David Lindow, Sundbybergs IK, 7.35.19, 7924) Mats Magnét, IFK Västerås Skidklubb, 7.36.31, 7939) Ralf Holm, IFK Sala, 7.36.45, 8011) Fredrik Moraeus, Orsa SK, 7.39.05, 8052) Milan Kostic, Hägersta GF, 7.40.13, 8089) Börje Johansson, Västerfärnebo AIK, 7.41.26, 8132) Tomas Karlsson, Heds IF, 7.42.23, 8245) Hampus Holmén, AXA Sports Club, 7.45.20, 8420) Bruno Bystrand, Sveaskogs IF, 7.49.04, 8436) Krister Hägg, Himmeta IF, 7.49.27, 8522) Peter Skure, AXA Sports Club, 7.51.46, 8529) Peter Sergel, IFK Västerås Skidklubb, 7.51.51, 8558) Anders Frid, IFK Västerås Skidklubb, 7.52.30, 8575) Ove Ode, IFK Västerås Skidklubb, 7.53.01, 8627) Fredrik Kristensson, Estuna IF, 7.54.45, 8651) Bengt Oldberg, IFK Västerås Skidklubb, 7.55.24.

8666) Stefan Ling, PEAB IF, 7.55.49, 8726) Henrik Strömblad, IFK Västerås Skidklubb, 7.56.45, 8749) Henrik Pehrson, Arboga SK, 7.57.40, 8779) Martin Söderberg, IF Spirit IF, 7.58.38, 8798) Ola Jeppsson, ABB IF Västerås, 7.59.07, 8827) Jim Vinsanius, Surahammars SOK, 8.00.08, 8915) Lars Holmström, IK Westmannia Fri-SK, 8.03.52, 8939) Lars Eriksson, Heby AIF, 8.04.30, 8954) Leif Eriksson, IF Vulcanus, 8.04.48, 9000) Lars Eriksson, IF Spirit IF, 8.06.19, 9088) Kent Vasberg, ABB IF Västerås, 8.09.35, 9156) Johan Eriksson, Heby AIF, 8.11.59, 9170) Per Sturk, Västerås SOK, 8.12.16, 9200) Christer Gustafsson, Västerfärnebo AIK, 8.13.03, 9218) Christofer Sålder, Norabygdens SK, 8.13.46, 9249) Thomas Nilsson, Rembo IK, 8.14.43, 9250) Jan-Erik Almkvist, IFK Västerås Skidklubb, 8.14.45, 9257) Martin Sehnal, Fagersta Södra IK, 8.14.58, 9295) Mikael Barkskog, IFK Västerås Skidklubb, 8.16.08, 9327) Kristian Jansson, Västerås SOK, 8.16.54, 9348) Sören Holmberg, Götlunda IF, 8.17.36, 9505) Carl Joel Axelsson, Sätra IF, 8.22.52, 9600) Mats Lannebris, Heby AIF, 8.25.58, 9605) Mats Ljunggren, IF Spirit IF, 8.26.07, 9672) Johan Rytting, Himmeta IF, 8.28.34.

9678) Martin Kristiansson, AXA Sports Club, 8.28.55, 9719) Ingemar Reyier, IFK Västerås Skidklubb, 8.30.59, 9739) Krister Hagman, Hällbybrunns IF, 8.31.40, 9775) Daniel Stenvi, AXA Sports Club, 8.32.29, 9786) Fredrik Modigh, IFK Västerås Skidklubb, 8.32.40, 9829) Hans Åke Hilding, ICA-handlarnas IF, 8.34.29, 9863) Daniel Kantojärvi, Söderbärke GoIF, 8.35.45, 9901) Bob Pettersson, AXA Sports Club, 8.37.14, 9904) Mathias Lewen, IFK Västerås Skidklubb, 8.37.23, 9908) Felix Löfstrand, IF Spirit IF, 8.37.38, 9921) Erik Arfvidsson, K 3 IF, 8.38.08, 9964) Allan Myllyvainio, Tibnor Fritid, 8.39.56, 10084) Patrik Mathiesen, IFK Västerås Skidklubb, 8.44.24, 10111) Johannes Jansson, Sätra IF, 8.45.17, 10266) Gunnar Söderberg, IFK Västerås Skidklubb, 8.51.14, 10377) John Sternå, IFK Västerås Skidklubb, 8.55.20, 10410) Tomas Lanner, Falu IK, 8.56.57, 10463) Hans Ingemarsson, Vasaloppsklubben i Hedemora, 8.59.14, 10489) Magnus Grönlund, ABB IF Västerås, 9.00.20, 10539) John Sölvberg, Täby IS Skidklubb, 9.03.06, 10565) Mattias Granath, IF Spirit IF, 9.04.22, 10843) Magnus Lindgren, IFK Västerås Skidklubb, 9.19.38, 10944) Joacim Ericson, AXA Sports Club, 9.24.46.

Damer:

57) Anna Lindgren, Brovallens IF, 5.22.53, 122) Maria Strömberg Bylund, Fagersta Södra IK, 5.55.59, 236) Caroline Ek, IFK Västerås Skidklubb, 6.30.14, 277) Elisabeth Assarsson, Avesta OK, 6.40.02, 299) Åsa Bäck, Himmeta IF, 6.45.33, 410) Caroline Green, ICA-handlarnas IF, 7.13.28, 477) Jenny Eliasson, IFK Västerås Skidklubb, 7.28.32, 482) Emmelie Pedersen, SK Bore, 7.29.04, 771) Elinor Lingblom, AXA Sports Club, 8.24.56, 956) Marie-Louise Stridh, ABB IF Västerås, 9.01.42, 961) Sinikka Vestman, Västerås SOK, 9.03.09, 966) Maria Svensson, IFK Västerås Skidklubb, 9.03.54.

Thomas Eriksson, IFK Västerås, åkte in på 7:16 i sitt tredje Vasalopp.
Hans Hedin åkte Vasaloppet i söndags.
Pippa Middleton väntades av ett stort fotografuppbåd när hon gick i mål.
Pippa Middleton i spåret under söndagens Vasalopp.
Per Vikner åkte på 6.03 och fick medalj för den tiden.
Per Carlsson, IFK Västerås, körde på 6:15. Hans bästa tid i elfte loppet.
Den före detta löparen, Malin Ewerlöf-Krepp, åkte Vasaloppet.
Den danske kronprinsen Frederik åkte Vasaloppet och tog sig i mål på under sju timmar.
Västeråsaren Erland Wallinder(IFK Västerås) åkte på 7.24 och var nöjd trots en vurpa.
Världsmästaren i kickboxning, Caroline EK körde Vasaloppet för första gången i söndags. Tiden: 6,5 timmar.

Mer läsning

Annons