Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Brände basketklubbens pengar

Av misstag satte basketklubben in pengar på en kvinnas konto. När misstaget uppdagades hade kvinnan redan bränt pengarna.

Annons

Tingsrätten fällde kvinnan för olovligt förfogande och nu fastställer Svea hovrätt domen.

Det var i januari 2010 som basketklubben i Stockholm vid två tillfällen satte in drygt 45 000 kronor på den 35-åriga Västeråskvinnans konto. Pengarna var en löneutbetalning till en av klubbens spelare men av någon anledning hamnade de hos hans syster som råkade finnas i föreningens ekonomisystem.

Kvinnan själv hävdar att hon trodde att pengarna kom från hennes sons okände pappa. Enligt henne hade hon dessutom ringt banken flera gånger för att få veta vem som betalat in pengarna. Men eftersom hon inte gått vidare och gjort en fördjupad förfrågan – vilket vanligtvis görs enligt en bankanställd – tror inte domstolen på kvinnans berättelse.

Att en okänd fader skulle göra två inbetalningar efter varandra anses inte sannolikt.

Annons