Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Pengaregn över duktiga elever – här är årets stipendiater

Stora framsteg i studierna och förtjänstfullt gymnasiearbete. Här är årets stipendiater i Västerås.

Annons

Rudbeckianska gymnasiet

Stiftelsen Gymnasieskolans donationsfond

► Ahmad Irma NA14A

► Anayati Shataw NA14E

► Andersson Hanna NA14D

► Andersson Moa NA14B

► Andersson Lina NA14C

► Appelbom Jimenez Iris SA14D

► Arantes de Souza Onsten Gab NA14E

► Berggren Lina NA14E

► Bergman Malin SA14D

► Björkman Hanna SA14C

► Boytchev Christian NA14A

► Bratterud Lundberg Elias NA14A

Stiftelsen Carlsbrödraförbundets stipendiefond

► Chwojnicki Adam SA14C

Stiftelsen Märta och August Wetterlings stipendiefond

► Dahlén Moa SA14C

► Danielsson Emil NA14B

► Edqvist Daniel WEGAS-D

► Eklund Evelina NA14A

► Ekström Sofia HU14

► Fojt Marta NA14E

► Frösslund Alina SA14C

► Förnegård Jens SA14B

► Grip Lisa SA14A

► Guilliams Jenny BF14

► Gunnarsrud Michaela BF14

► Gunnarsson Jenny SA14D

► Harman Johanna SA14A

► Hedlund Ewelina NA14E

► Hedlund Alexander NA14D

► Hellström Lovisa SA14D

► Holmkvist Agnes BF14

► Holmkvist Fanny NA14E

► Honkala Nelly SA14D

► Härdevik Neja HU14

► Isaac Philip NA14B

► Johansson Berrios Andromeda SA14F

► Karimi Arina SA14F

► Kastrati Shqipe NA14E

► Klanger Cecilia NA14E

► Kristensson Desirée NA14D

► Kröger Elias SA14C

► Landström Adina NA14B

► Larsson Estelle SA14B

► Larsson Alexander SA14C

► Larsson Madeleine BF14

► Limbäck Ida SA14D

► Lindahl Filip SA14C

► Liu Elin Yang NA14E

► Magnusson Malin NA14E

Stiftelsen Olof Stenströms premiefond

► Mala Said Leylan SA14B

Stiftelsen Margareta och Roland Larssons donationsfond

► Malmborg Hanna SA14A

Stiftelsen Anna och Yngve Swensons stipediefond

► Manngård Carl NA14E

Stiftelsen Ruby och Charles Gewertz stipendiefond för Rudbeckianska skolan

► Markros Suzanne NA14D

► Melzi Greta SA14A

Stiftelsen Ingvar Bermings Rudbeckianska stipendiefond

► Moradi Jasmin SA14A

► Nawaz Sara NA14A

► Nkuna Louise BF14

► Nordin Nikita NA14A

► Nordmark Linnéa NA14E

► Nygård Rebecca NA14C

► Ohlson Max NA14D

► Olsson Alexander NA14D

► Paulus Johanna SA14C

► Pavlenco Nichita SA14C

► Persson Wilma SA14A

► Persson Nääf Mathilda BF14

► Qvist Johanna NA14E

► Rasmussen Rebecka SA14B

► Reyes Araujo Eloise SA14D

► Roaks Diana NA14C

► Rognlien Saari Victoria SA14D

► Roper Berglund Jennifer SA14E

► Rosenqvist Greta NA14E

► Saliba Scarlette SA14F

► Sievert Sofie NA14E

► Sivèn Julia SA14D

► Sjödén Alice SA14D

► Solly Erika SA14C

► Stolpe Filippa NA14C

► Stål Isabella SA14F

► Sundt Viktor NA14E

► Tenselius Claudia SA14E

► Toll Moa NA14E

► Tran Lisa NA14B

► Tran Hanna NA14C

► Valtersson Adrienne SA14C

► Vellner Josefine HU14

► Vikman Linn SA14F

► Wässman Oscar SA14A

► Åling Elin BF14

► Ali Habiba Abdiqadir SPR16

► Noor Mohammad Samir SPR16

► Singkhibut Natthakan SPR16

► Kazemi Mustafa SPR16

► Othman Ameen Waleed SPR16

► Rezai Abbas SPR16

► Andersson Gustav HV13

► Abass Abdihakim HV13

Stiftelsen Till minne av teknologen Leif Anders Bergqvist

► Holmberg Nicklas NA14C

► Sjödin Filip NA14A

► Forsberg Ludwig NA14D

► Astorga Castillo Dante NA14B

► Lidman Viktor NA14A

Ivar Wallensteens stipendium i samhällsvetenskap och för mänskliga rättigheter

► Sundt Viktor NA14e

Carlforsska gymnasiet

C o JY Swensons stipendiefond

► Sofie Andersson, EK14a

Carlsbrödraförbundets stipendiefond

► Nellie Dicksson, EK14a

► Emma Gustavsson, EK14a

Gymnasieskolans donationsfond 1

► Sofie Andersson, EK14a

► Emma Gustavsson, EK14a

► Julia Ström, ES14b

► Felicia Skarfors, ES14b

► Rebecca Sundström, ES14b

► Linda Fredriksson, ES14b

► Malin Persson, ES14c

► Ina Berglund, ES14c

► Rebecca Steen, ES14c

► Emma Österberg HA14

► Wilma Hammarström HA14

► Hampus Söderhjelm HA14

► Emma Andersson, HV14

► Ye Ha Kim, IB14

► Ida Kangas, SA14a

► Ramin Azimi, SA14b

► Markus Melkersson, SA14b

► Wilma Pettersson, SA14b

► Roza Irmak, SA14b

► Nineve Shlemoon, VO14

Bohmanska testamentsfonden

► Arvid Morsing, EK14a

► Mathias Ellefors, EK14a

► Zahra Hait Warsamen, EK14b

► Moa Rydert, EK14b

► Linnea Hamrin, EK14b

► Caroline Hedqvist, ES14a

► Loella GrahnEmma Lindblad, ES14b

► Ellen Iwarsson, ES14b

► Rebecca Steen, ES14c

Frisörmästare Harry Österbergs minnesfond

► Emma Andersson, HV14

► Julia Hammarbäck, HV14

► Cajsa Lundin, HV14

► Johanna Wernryd, HV14

► Ebba Strömberg, HV14

► Michelle Skibola, HV14

Övriga stipendier

Carlforsskas Ekonomi- och handelsskola

Årets CEH-ambassadör

Emma Ramström, HA14

Årets juridikstudent

Moa Rydert, EK14B

Mälardalens Högskolas stipendium till årets ekonomistudent

Zahra Wait Warsame, EK14B

Erikslunds shoppingscenters stipendium till årets AHV-student 2017

Linnea Marchente Törnqvist, AHV13

Erikslunds shoppingscenters stipendium till årets handelselev 2017

Johanna Andersson, HA14

Estetiska programmets programstipendier

Bildstipendiet

Ellen Iwarsson

► Emma Lindblad

► Ida Rönnberg

Dansstipendiet

Maria Elmerfeldt

► Julia Ström

Mediastipendiet

Ebba Granholm

► Beatrice Leemhuis

► Linnea Johnsson

Musikstipendiet

Loella Grahn

► Robert Nilsson

► Ida Röjerås

Teaterstipendiet

Ina Berglund

► Sara Eriksson Dahllöf

► Rebecca Steen

Hantverksprogrammet

Loréalstipendiet till elev på frisörinriktningen

► Emma Andersson

Programstipendium för stylister

Emmy Eriksson

Introduktionsprogrammets programstipendier

Ida Axelsson

► Shokria Shokira

► Brian Lindahl

Omvårdnadsprogrammets programstipendier

Anton Landgren

► Cornelia Norin Smrecki

► Johannes Palm

► Tha Taw Eh

► Ebrahim Wahlström

Programmet för estetiska verksamheter

Barin Bali

► Michelle Fridh

► Linda Norberg

Samhällsprogrammets programstipendier

Ramin Azimi

► Bahar Dogan

► Ida Kangas

► Thea Lövstrand

► Markus Melkersson

Thoren Business School

Ur stiftelsen Gymnasieskolans donationsfond och Stiftelsen Catharina och Jan-Yngve Swensons stipendiefond:

► Leonthin Strömberg, Ekonomiprogrammet år 2

► Emilia Ericsson, Ekonomiprogrammet år 3

Ur stiftelsen Gymnasieskolans donationsfond och Stiftelsen Bohmanska testamentsfonden:

► Alicia Ekholm, Naturvetenskapligaprogrammet år 3

► Hanna Gillber, Samhällsvetenskapligaprogrammet år 3

Nicolas Järvinen och Johannes Karlberg är årets Bygmastipendiater.

Hahrska gymnasiet

Bygmastipendiater

► Johannes Karlberg

► Nicolas Järvinen

Västerås citygymnasium

► Elin Skogman, HT14, Stora framsteg i studierna

► Muhammad Arsal Akram, NA14, Stora framsteg i studierna

► Alexandra Hyytiäinen, VO14, Stora framsteg i studierna

► Saynab Abdulahi Abdi, SA14, Stora framsteg i studierna

► Jonathan Ludwig, BF14, Stora framsteg i studierna

► Fatima Alkfagy, SPR A1, Stora framsteg i studierna

► Ali Hamie, SPR A2, Stora framsteg i studierna

► Hakim Momand, SPR B2, Stora framsteg i studierna

► Abdihakim Raage, SPR B1:1, Stora framsteg i studierna

► Amanollah Azimi, SPR B1:2, Stora framsteg i studierna

► Carolina Dias Lopez, SPR C, Stora framsteg i studierna

► Alexandra Hyytiäinen, VO14, Förtjänstfullt gymnasiearbete

► Mamado Osman Maiga, VO15, VCG:s honnörspremium för humanism och människovärde

► Sayed Jafar Hosseini, SPR B1:2, VCG:s honnörspremium för humanism och människovärde

Lina Norling och Zainulabdeen Al-Zubaidi från ABB Industri-gymnasium tilldelas 2017 års Entreprenörskapsstipendium.

ABB Industrigymnasium

Svanholmstipendiet

► Lovisa Byman

Årets Entreprenörskapsstipendiater

► Västerås. Lina Norling (teknikprogrammet)

► Västerås: Zainulabdeen Al-Zubaidi (språkintroduktionsprogrammet).

På ABB Industrigymnasium i Västerås har Lovisa Byman  tilldelats Svanholmstipendiet.Stipendiet instiftades av Bert-Olof Svanholm som var vice vd i Asea från 1982 och vd för ABB Sverige 1988-1996. Stipendiet delades i Västerås ut av Johan Söderström, vd för ABB Sverige

Wijkmanska gymnasiet

Ruby och Charles Gewertz stipendiefond ► Nils Trubkin, TE14B

► Kalle Söderlund, TE14A

► KalleSöderlund, TE14A

► Emanuel Bjurhager, TE14A

Bohmanska testamentsfonden

► Hizar Mustafa, TE14B

► Robin Metto, TE14A

Gymnasieskolans donationsfond1

► Antonio Cortez Beltran, TE14B

► Andreas Mäkilä, TE14B

► Emanuel Bjurhager, TE1

► Albin Lindström, TE14A, Gymnasieskolans donationsfond1

Elprogrammets stipendium

► Alva Gedin, EE14A

Hans och Augusta Larssons stipendiefond

Emil Bergström, IN16

► Carl-Elliot Kolehmainen, TXTAG14

► Gustav Peschau, EE14B

► Emil Bergström, IN16

► Gustav Peschau, EE14B

Företagsstipendiater

► Robert Malmborg,IN14, Årets energiknippe Westinghouse

► Felix Malm Holmgren, IN14, Årets Järnkoll IF Metall

► Zacharias Johansson, IN15, Ellagro

Edströmska gymnasiet

► Bondsäter Albert

► Eklund Eva

► Ekman Caroline

► Engström Carlsson Amanda

► Eriksson Philip

► Erlandsson Jonas

► Granberg Philip

► Holmstedt Daniel

► Hällstrand Hampus

► Isaksson Rasmus

► Karlsson Jesper

► Kropp Niklas

► Larsson Oscar

► Lindgren Andreas

► Möller Rasmus

► Nordqvist Johan

► Nyvertz Ebba

► Onkamo Anders

► Persson Joel

► Peschau William

► Rosborg Jonathan

► Said Hassan

► Tilda Söderström

► Winterström Charlie

Grillska gymnasiet

Gymnasieskolans donationsfond

► Maja Nyberg

► Anton Elofsson

► Lina Bohlström

► Lovisa Ternander

► Oscar Bragazzi Eriksson

► Fadi Bano

Bohmanska testamentsfonden

► Maja Westin

► Filip Lärk

► Ida Jernberg

► Carlsbrödra

► Oskar Larsson

► Catarina och Jan-Yngve

► Julia Lans

► Hans och Augusta

► Jesper Seiler

► Johannes Harvisalo

Bohmanska testamentsfonden

Isabell Botold HT14A

Gymnasieskolans donationsfond

Matilda Tilling Magnusson HT14A

Alexandra Wallmark HT14A

Tranellska

Stiftelsen Västerås praktiska hushållskola

► Sandra Pettersson HR13

► Maja Bäckman RL14A

► Linus Ågren RL14A

► Lara Katchinskaia RL14A

► Emma Huldt Löfgren RL14A

► Robin Käller RL14A

► Linnéa Lundgren RL14A

► Felicia Kjellberg RL14B

► Gabriella Laurin RL14B

► Elise Öst RL14B

Lidmanska gymnasiet

Gymnasieskolans stipendiefond och Bohmanska testaments fonden:

Antonio Kela

► Filip Adolfsson

► Josefine Lindkvist

► Linus Bodin

► Jonathan Edfors

VLT har sökt skolor som inte har redovisat sina stipendiater utan framgång. Kompletterande listor skickas till [email protected]

Mer läsning

Annons