Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Veckans resultat

Annons

Fristils-SM

42 kg Ungdom:

Brottning 1) Linus Aldén, Norrköpings BK, 2) Alexander Karlsson, Trollhättans Atletklubb, 3) Viktor Ruumensaari, Råneå BK, 4) Johan Gönczi, Brännan BK.

46 kg Ungdom: 1) Anton Mann, Lidköpings AS, 2) Erik Soini, Huddinge BK, 3) Albin Olofsson, Västerås BK, 4) Tim Axelsson, Västerås BK.

50 kg Ungdom: 1) Albin Mann, Lidköpings AS, 2) Henrik Martengård, Örebro AK, 3) Samuel Myhrer, Spårvägens BK, 4) William Skog, Östervåla AK, 5) Rami Mansor, Husum IF BK, 6) Filip Gustafsson,

Västerviks BK.

54 kg Ungdom: 1) Oskar Andreasson, Hallstahammars BK, 2) Anton Valapuro, Väsby BK,

3) Johan Andersson, Viskafors AK, 4) Mikail Yilmaz, Djurgårdens BK, 5) Rasul Usupov BK Athen.

58 kg Ungdom: 1) Samuel Thakén, Enköping BK, 2) Oliver Larsson, Domnarvets BK,

3) Avto Gigolasvilli, Spårvägens BK, 4) Ashab Bazaev, Hallstahammars BK, 5) Rick Söderlind, Huddinge BK, 6) Metaxas Iordanidou, Västerviks BK,

7) David Lissel, Väsby BK, 7) Calle Jonsson Eriksson,

Västerås BK.

63 kg Ungdom: 1) Elias Pettersson, Norrköpings BK,

2) Albin Karppinen, Enköping BK, 3) Kristijan Peshko, Huddinge BK, 4) Adam Strömberg, Hallstahammars BK, 5) Vincent Lundh, BK Athen,

6) Robin Valikhani, BK Athen.

69 kg Ungdom: 1) Aziz Berbi, Djurgårdens BK, 2) Sebastian Eriksson, IFK Linköpings BK,

3) Christian Nielsen, Huddinge BK, 4) Joannis Kessidis, Spårvägens BK, 5) Arvid Eskilsson, Värnamo BK,

6) Vincent Vargas, BK Athen,

7) Oscar Holmqvist, Västerås BK, 8) Mattias Eriksson, Väsby BK.

76 kg Ungdom: 1) Moshtaq Ahmadi, Värnamo BK,

2) Mattias Andersson,

Viskafors AK, 3) Kadir Köyuologlo Djurgårdens BK.

100 kg Ungdom: 1) Mattias Viitanen, HSKT‐Brottning,

2) Melker Petersson, Oskarshamns BK, 3) Jakob Brandt Spårvägens BK.

Västmanlands Cup, Fagersta

Nyb F 0–8:

Cykel1) Agnes Ramström, Norbergs CK, 2) Tilde Ekström, Västerås CK, 3) Siri Ramström, Norbergs CK.

Nyb P 0–8: 1) Joel Hedberg, Ramnäs CK, 2) Lucas Karlsson, Köpings Cykel, 3) Gabriel Narkiniemi, Norbergs CK,

4) Theo Ringström, Norbergs CK, 5) Herman Karlsson, Norbergs CK, 6) Nick Bölja, do, 7) Oliver Norström, do,

8) Charlie Holm, do, 9) Hjalmar Svedberg, do.

Nyb F 9–10: 1) Julia Gunnarsson, Norbergs CK, 2) Emilia Ekström, Västerås CK, 3) Tyra Ringström, Norbergs CK.

Nyb P 9–10: 1) Johannes Lundberg, Norbergs CK, 2) Isak Moréus, Köpings Cykel,

3) Theodor Lindgren, Norbergs CK, 4) André Czarnecki, Norbergs CK. DNS: Max Ahlstrand, Ramnäs CK.

F 11–12: 1) Moa Ljung, Köpings Cykel, 2) Ella Wallin, Norbergs CK.

P 11–12: 1) Vincent Wallinder, Västerås CK, 2) Vilhelm Wallinder, Västerås CK, 3) Erik Hedberg, Ramnäs CK,

4) Johannes Leander, Köpings Cykel, 5) Simon Herrgård, Köpings Cykel, 6) Lukas Hakso, Norbergs CK, 7) Isak Narkiniemi, Norbergs CK,

8) Alexander Estigarribia Rolfson, Västerås CK, 9) Edvin Svedberg, Norbergs CK. DNF: Jacob Ekström, Västerås CK.

 F 13–14: 1) Cecilia Czarnecki, Norbergs CK, 2) Lina Ahlstrand, Ramnäs CK, 3) Ellen Gunnarsson, Norbergs CK.

P 13–14: 1) Erik Åkesson, Västerås CK, 2) Mike Lindkvist, Ramnäs CK, 3) Viktor Moréus, Köpings Cykel, 4) Linus Ljung, do, 5) Henrik Telenius, Kungsörs SK, 6) Niklas Pickl, Köpings Cykel, 7) Oliver Kallin, Västerås CK.

P 15–16: 1) Kim Viklund, Västerås CK, 2) Ville Hattara, Ramnäs CK. DNF: Henrik Zetterberg, Västerås CK.

H 17: 1) Johan Pickl, Köpings Cykel. DNS: Lars Zetterberg, Västerås CK.

Pojkallsvenskan elit norra

FotbollIK Sirius–Skiljebo SK 4–5

Mål, SSK: Anton Engström Appelfeldt 2, Wictor Palmgren Sellén 2, Robin Malmqvist.

Pojkallsvenskan Norra SvealandBKV Norrtelje–BK 30 2–0

Regional P16 VästraCarlstad United BK–

Gideonsbergs IF 0–4

Mål, GIF: David Hasler 2, Simon Lundqvist, Ferhat Aslan.

Västerås SK–FBK Karlstad 1–2

Gideonsbergs IF–IFK Kumla 5–1

Regional P16 ÖstraVagnhärads SK–BK 30 0–4

Mål, BK 30: Shyar Mohammed Rashid 2, Kristoffer Sydänlammi, Carl Nicholas Kasimis.

BK 30–IFK Eskilstuna 1–3

Mål, BK 30: Erik Jonsson Törngren.

Regional P15 västraKarlslunds IF–Skiljebo SK 4–2

Mål, SSK: Douglas Karlberg, Andreas Åström.

Regional P15 östraSyrianska–Gideonsbergs IF 6–0

Mål, Syrianska: Miguel Olivares, Dany Sabah, Marko Manovic, Marcus Deniz, Johan Edeland, Samuel Barnholdt.

Svenska Spel F17

QBIK–BK 30 5–1

Flickor division 2Gideonsbergs IF–Kungsör 3–3

Skiljebo SK–Ransta/Norrby 10–0

Mer läsning

Annons