Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Veckans resultat

Västmanland Cup Slutställning

Flickor nyb 0–8:

Cykel1) Julia Gunnarsson Norbergs CK, 2) Ellen Landin Eskilstuna CK, 3) Lovisa Bylund Norbergs CK, 4) Madeleine Svennestam-Lindell Eskilstuna, 5) Tilde Ekström Västerås CK, 6) Ella Martinsson Norbergs CK, 7) Isabell Wedin Eskilstuna CK, 8) Clara Vidberg-Wendel Norbergs CK, 9) Agnes Ramström do, 10) Siri Ramström do.

Pojkar nyb 0–8: 1) Theodor Lindgren Norbergs CK, 2) Joel Hedberg Ramnäs CK, 3) André Czarnecki Norbergs CK, 4) Albin Sälling Västerås CK, 5) Albin Hallgren Kungsörs SK, 6) Lucas Karlsson Köpings Cykel, 7) Benjamin Rubin-Bauer Norbergs CK, 8) Ludvig Bylund do, 9) Jonathan Brunstedt Eskilstuna CK, 10) Jonathan Hirvelä Köpings Cykel, 11) Alexander Wedin Eskilstuna CK, 12) Elias Pihl Kungsörs SK, 13) Axel Zetterberg Västerås CK, 14) Simon Österbacka, 15) Linus Pettersson Ramnäs CK, 16) Gabriel Österbacka, 17) Emilio Huerta Schjött Kungsörs SK, 18) Lukas Hägglund Västerås CK, 19) Anton Johansson Norbergs CK, 20) Rasmus Oilenius Kungsörs SK, 21) Linus Jansson Ramnäs CK, 22) Iggy Lund Kungsörs SK, 23) Charlie Holm Norbergs CK.

Flickor nyb 9–10: 1) Moa Ljung Köpings Cykel, 2) Ellen Gustafsson Eskilstuna CK, 3) Wilma Larsson do, 4) Emilia Ekström Västerås CK, 5) Lina Pettersson Ramnäs CK.

Pojkar nyb 9–10: 1) Wincent Wallinder Västerås CK, 2) Willhelm Wallinder Västerås CK, 3) Isak Landin Eskilstuna CK, 4) Jack Karlsson Köpings Cykel, 5) Isak Moréus Köpings Cykel, 6) Max Ahlstrand Ramnäs CK, 7) Viktor Wendlegård Västerås CK, 8) Melwin Andersson Kungsörs SK, 9) Jacob Elander Västerås CK, 10) Benjamin Karlsson Kungsörs SK, 11) Kalle Nogelius Västerås CK, 12) David Dolfei do, 13) Viktor Kungsgård do, 14) Erik Forsgren Norbergs CK, 15) Hampus Englund Västerås CK, 16) Nick Andersson, 17) Arvid Melin Västerås CK, 18) Hampus Hedman do, 19) Alfred Morlin do, 20) Oliver Svalberg, 21) Joel Virtanen Kungsörs SK, 22) Olle Flygar Västerås CK.

Flickor 11–12: 1) Clara Lundmark Norbergs CK, 2) Cecilia Czarnecki do, 3) Ellen Gunnarsson Norbergs CK, 4) Ella Wallin do, 5) Olivia Westerlund Eskilstuna CK, 6) Linnea Karlberg Kungsörs SK.

Pojkar 11–12: 1) Erik Hedberg Ramnäs CK, 2) Elias Gustafsson Eskilstuna CK, 3) Oliver Kallin Västerås CK, 4) Johannes Leander Köpings Cykel, 5) Pontus Sälling Västerås CK, 6) Oscar Andersson Kungsörs SK, 7) Emil Wendlegård Västerås CK, 8) Emil Ahlbäck do, 9) Axel Landelius do, 10) Jacob Ekström do, Simon Melin, Anton Anderssonn-Kratz Norbergs CK, Gustav Johnsson, Marcus Oilenius Kungsörs SK, Douglas Ringström Norbergs CK, Markus Andersson Västerås CK.

Flickor 13–14: 1) Lina Ahlstrand Ramnäs CK, 2) Ida Jansson Eskilstuna CK, 3) Johanna Sömskar Norbergs CK.

Pojkar 13–14: 1) Henrik Zetterberg Västerås CK, 2) Erik Åkesson Västerås CK, 3) Pontus Lindell Eskilstuna CK, 4) Oliver Lindblom Eskilstuna CK, 5) Edwin Nerén Västerås CK, 6) Viktor Moréus Köpings Cykel, 7) Albin Ahlbäck Västerås CK, 8) Jonathan Lindgren Norbergs CK, 9) Joel Johansson Västerås CK, 10) Linus Ljung Köpings Cykel, 11) Alvin Bauer Norbergs CK, 12) André Wallin do, 12) Jacob Hägglund Västerås CK, 14) Emil Andersson Kungsörs SK, 15) Nicklas Pickl Köpings Cykel, 16) Albin Jonfelt Västerås CK, 16) André Höglund do, 18) Kim Hällbom Eskilstuna CK, 18) Diego Tholin Västerås CK, 19) Mike Lindkvist Ramnäs CK, 20) Thor Broström Mjölby CK, 21) Ville Hattara Ramnäs CK, 22) William Kloo Norbergs CK, 23) Max Sjöberg Eskilstuna CK, 24) Jim Bergström do, 25) Gustaf Pettersson Ramnäs CK, 26) Erik Andersson Eskilstuna CK, 27) Adam Lindfors Västerås CK, 28) Jesper Andersson do, 29) Pontus Karlström Eskilstuna CK.

Flickor 15–16: 1) Saga Lindström Norbergs CK.

Pojkar 15–16: 1) Karl Andersson Kungsörs SK, 2) Kim Viklund Västerås CK, 3) Henrik Jansson Eskilstuna CK, 4) Ale Nordström Norbergs CK, 5) Anton Fjellman do, 6) Matteo Grip Eskilstuna CK.

Pojkar 15

Fotboll

IK Sirius–Gideonsbergs IF  2–3

Mål, GIF: Wani Manziangu Mukoko 2, självmål.

Västerås IK–IFK Eskilstuna 2–0

Pojkar 1996/97

HandbollVästeråsIrsta U HF -97–

Eskilstuna GUIF -96  25–20

Mål, VIHF: Linus Eriksson 8, Marcus Karlsson 5, Douglas Karlberg 3, Sebastian Koba 2, Oscar Gustafsson 2, Lucas Mandl 2, Johan Olofsson, Anton Hellgren, Emil Fager.

DamjuniorerIFK Nyköping DJ–

VästeråsIrsta -95 22–14

Mål, VIHF 95: Elin Rosenqvist 6, Jennie Rosendahl 3, Pernilla Hall 2, Karin Cedervall, Johanna Blomström, Veronica Andrijevic.

Flickor 2000Guif -01–

VästeråsIrsta 3 -00/01  13–13

Mål, VIHF: Beritan Inci 6, Moa Nilsson 3, Josefin Wallmark 3, Anastasia Paunkovic.