Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

VIK i möte med skattejurist

Djurgårdens NHL-stjärnor droppar av på grund av skatteskäl. Men VIK Hockey räknar med att klubbens lockoutlån stannar.
- Vi har haft möte med en skattejurist i dag, säger klubbchefen Anders Eklund.

Annons

Douglas Murray har redan lämnat Djurgården på grund av skattetekniska skäl.

Och i dag presenterade klubben att Coloradokaptenen Gabriel Landeskog och Nashvilles Patric Hörnqvist kommer att göra samma sak.

Hörnqvist stannar två veckor till.

Landeskog har tre matcher kvar.

- Inget är skrivet i stjärnor, jag har pratat med hans (Landeskogs) agent och det är allt det här med skatter. Det är tyvärr så att det inte är lätt att svara på för agenterna heller. Alla får olika uppgifter och har olika skatteplanerare och skattejurister. För att citera en människa på skatteförvaltningen.... "det vill inte vi tala om för dig för då kan du skatteplanera". Det gör det svårt för oss, säger Djurgårdens sportchef Charles Berglund till klubbens hemsida.

VIK Hockey har kontrollerat situationen för Patrik Berglund, Mikael Backlund och Brendan Mikkelson.

Men är inte oroliga att de kommer att behöva avbryta sejouren i klubben på grund av skatteskäl.

- Nej, vi har haft möte med en skattejurist om det i dag. En av de bästa i landet såvitt vi vet – och han gör bedömningen att de inte behöver vara oroliga.

Mikael Backlund skrev på för VIK den 4 oktober.

Då handlade det om ett kontrakt på två månader – som alltså löper ut 4 december.

Men VLT kan avslöja att det redan är klart med en förlängning.

- Ja, vi skrev två månader i utgångsläget för att säkerställa att vi hade råd. Nu har vi fått besked från våra sponsorer att vi kan behålla honom och det är vi naturligtvis jätteglada för. Kontraktet kommer att löpa vidare, säger Eklund.

Som är nöjd med stjärnornas effekt på VIK – och Hockeyallsvenskan.

- Det är häftigt att ha spelarna här och det här är en säsong det kommer att pratas om i många år, säger Anders Eklund.