Annons
Vidare till vlt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

VSK tvingas böta för tifo

Fansens tiforullar blev kostsamma. VSK Fotboll tvingas att böta 25 000 kronor. – Vi har inte råd med sådant här, varken ekonomiskt eller varumärkesmässigt, säger ordföranden Peter Brandt till klubbens hemsida.

Det var under hemmamatchen mot Värnamo som tiforullarna började hagla in från ståplatssektionen.

När andra halvlek skulle starta fick ett antal spelare inleda den med att samla ihop resterna av de inkastade föremålen.

Nu får det konsekvenser – från disciplinnämnden.

– Det är inte bara de inkastade föremålen som är allvarliga, utan även den fördröjning av matchen som skedde när spelare och publikvärdar tvingades att plocka rent spelytan, säger Peter Brandt till klubbens hemsida.

– De som är ansvariga för detta bör förstå de ekonomiska konsekvenserna och ta ansvar för sitt agerande.

Visserligen var tifot harmlöst och skadade knappast någon.

Men för VSK:s del spelade det mindre roll när disciplinnämnden tog sitt beslut.

– Ja, det är viktigt att få ut att även om det inte handlar om exempelvis smällare eller stenar så är det inte acceptabelt att kasta in saker på planen. Man kan över huvud taget inte hålla på så här.