Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat Ung Sport

Annons

Tour Modéen

Cykel

Nybörjare 0–8 år: 1) Thedor Lindgren Norbergs CK, 2) Max Ahlstrand Ramnäs CK, 3) Alma Wiggberg Borlänge CK, 4) Albin Hallgren Kungsörs SK, 5) Kalle Nogelius Västerås CK, 6) Isak Moreús Köpings CK, 7) EliasPhil Kungsörs SK, 8) Moa Ljung Köpings CK, 9) Viktor Larsson Kungsörs SK, 10) Andre Czarneski Norbergs CK, 11) Joel Hedberg Ramnäs CK, 12) Alexander Larsson Almby IK, 13) Benjamin Karlsson Kungsörs SK, 14) Robin Enfridsson Köpings CK, 15) Albin Sälling Västerås CK, 16) Ellen Gustafsson Eskilstuna CK, 17) Fabian Karlsson, 18) Emilio Huerta Schjött Kungsörs SK, 19) Julia Gunnarsson Norbergs CK, 20) Filip Crocker Märsta, 21) Benjamin Rubin Bauer Norbergs CK, 22) Klara Vidberg-Wedel Norbergs CK, 23) Rasmus Olenius Kungsörs SK, 24) Elias Enfridsson Köpings CK, 25) Emil Kumpula Kungsörs SK, 26) Christofer Wiborg Köpings CK, DNS) Daniel Laine Ramnäs CK.

Nybörjare 9-10 år: 1) Elias Gustafsson Eskilstuna CK 2) Albin Wiggberg Borlänge CK 3) Alexander Larsson Spårvägen CF, 4) Oskar Andersson Kungsörs SK, 5) Wincent Wallinder Västerås CK, 6) Willhelm Wallinder Västerås CK, 7) Erik Hedberg Ramnäs CK, 8) Oscar Larsson Almby IK, 9) Filip Stark Knivsta CK, 10) Oscar Edström Sanfridsson Team Sportia Ck Karlskoga, 11) Isak Landin Eskilstuna CK, 12) Pontus Sälling Västerås CK, 13) Ella Wallin Norbergs CK, 14) Gustav Nilsson Västerås CK, 15) Axel Bihagen Eskilstuna CK, 16) Johannes Leander Köpings CK, 17) Wilma Larsson Eskilstuna CK, 18) Edvin Svedberg Norbergs CK, 19) Marcus Olenius Kungsörs SK, 20) Melvin Andersson Kungsörs SK, DNS) Olivia Westerlund Eskilstuna CK.

P11–12: 1) Jonathan Lindgren Norbergs CK, 2) Kim Engström Ramnäs CK, 3) Alvin Bauer Norbergs CK, 4) Daniel Gustafsson Almby IK, 5) Edwin Nerén Västerås CK, 6) Erik Åkesson Västerås CK, 7) Jakob Hägglund Västerås CK, 8) Pontus Gransbo Knivsta CK, 9) Niklas Pickl Köpings CK, 10) Linus Ljung Köpings CK, 11) Oliver Kallin Västerås CK, DNS) Emil Andersson Kungsörs SK, Edvin Kloo Norbergs CK, Mike Lindkvist Ramnäs CK, Filip Larsson Eskilstuna CK, Vicktor Moreús Köpings CK.

P13–14: 1) Kim Wiklund Västerås CK, 2) Anton Wiggberg Borlänge CK, 3) Emil Gustafsson Almby IK, 4) Oscar Stridfeldt Eskilstuna CK, 5) Mateo Grip Eskilstuna CK, 6) Jonathan Östlund Tullinge SK, 7) Oliver Lindblom Eskilstuna CK, 8) Herman Larsson Spårvägens CF, 9) William Kloo Norbergs CK, 10) Thedor Särås Tullinge SK, 11) Pontus Lindell Eskilstuna CK, 12) Jesper Sundström Almby IK, 13) Ville Hattara Ramnäs CK, 14) Isak Bihagen Eskilstuna CK, 15) Karl Andersson Kungsörs SK, 16) Albin Jonfeldt Västerås CK, 17) Albin Ahlbäck Västerås CK, 18) Diego Tholin Västerås CK, DNF) Andre Wallin Norbergs CK, DNS) Gustav Larsson Eskilstuna CK, Erasmus Goj Spårvägens CF.

P15–16: 1) Anton Fjellman Norbergs CK, 2) Johannes Karlberg Kungsörs SK, 3) Ale Nordström Norbergs CK, DNF) Niklas Johansson Norbergs CK.

F11–12: 1) Johanna Sömskar Norbergs CK, 2) Klara Lundmark Norbergs CK, 3) Cecilia Czarneski Norbergs CK, 4) Ellen Gunnarsson Norbergs CK, 5) Linnea Karlberg Kungsörs SK.

F13—14: 1) Ebba Wikman Köpings CK.

F15–16: 1) Alexandra Sömskar Norbergs CK, 2) Saga Lindström Norbergs CK, 3) Sandra Kvist Borlänge CK.

Pojkallsvenskan Elit Norra

Fotboll

Västerås SK–Friska Viljor FC 4–0

Mål, VSK: Jonathan Häll, Vardges Khndirian, Lauin Amen, Jesper Göteson.

Skiljebo SK–Friska Viljor FC 7–0

Mål, SSK: Hiwa Safari 4, Eddie Johansson 2, Nikola Durovic.

Pojkallsvenskan Norra Svealand

IFK Västerås–Märsta IK 0–2

IFK Västerås–GIF Sundsvall 3–5

Mål, IFK: Emil Hjorth, Albin Dalson, självmål.

Västerås IK–GIF Sundsvall 4–3

Mål, VIK: Rasmus Olsson 2, Daniel Johansson, Marcus Pettersson.

Flickor 1999

Västerås IK– Sala SK 3–1 Mål, VIK: Viktoria Brammeby 2, Isabelle Larsson.

Mer läsning

Annons